Nazwa: Giętkoząb cętkowany

Nazwa łacińska: Synodontis multipunctatus

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Pierzastowąsowate

Pochodzenie: Afryka, jezioro Tanganika

Wielkość: 25-27 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: 200 l

Temperatura wody: 24 - 27 °C

Parametry wody: 7.5 - 8.5 pH

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Giętkoząb cętkowany
 (Synodontis multipunctatus) pochodzi z Afryki, gdzie zajmuje przydenne partie zamieszkiwanych wód. Jest to ryba spokojna a nawet płochliwa. Osobniki mogą dorastać do 25-27 cm, jednak najczęściej, w warunkach hodowlanych, nie są większe niż 20 cm długości ciała. Cechą charakterystyczną jest trójkątna, wysoka płetwa oraz 3 pary wąsów. Umaszczenie ciała nie jest łatwe do sklasyfikowania. W młodości ryby są szare lub szarobrunatne, a na ich tułowiach widnieją ciemne pręgi. Z wiekiem wzór ten ustępuje plamom, które czasami przybierają formę zbioru kropek, a czasem pojawiają się gdzieniegdzie między pręgami
i przypominają wzór zebry. Samice, gdy dorastają, są bardziej zaokrąglone od samców. Jest to główna różnica płciowa w wyglądzie. Samca odróżnić można również po budowie brodawki płciowej.

Akwarium powinno mieć min. 100 cm długości czyli 180 – 240 litrów. Najlepiej, by wystrój zbiornika był współtworzony poprzez korzenie, kamienie oraz florę. Dobrym rozwiązaniem będą powykręcane konary
i korzenie, gdyż stworzą tym rybom zakamarki oraz kryjówki. Podłoże powinno być miękkie, zaleca się stosować piach lub bardzo drobny żwir. Odpowiednim wyjściem będzie zastosowanie przytłumionego, niezbyt mocnego światła. Dobrze sprawdzi się w tym wypadku roślinność pływająca oraz kładąca się na powierzchni wody. Giętkoząb cętokwany jest wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia wody. Niezbędna jest dla niego bardzo wydajna filtracja oraz podmiany wody. Parametry środowiska najodpowiedniejsze dla tych ryb to temperatura 24-27°C, odczyn 7,5-8,0 pH.

Ryby nie sprawiają większych problemów co do żywienia, gdyż przyjmują wszystkie dostępne pokarmy. jedzą zarówno karmę suchą jak i żywe i mrożone larwy owadów.

Rozmnażanie:
Giętkozęby nie rozmnażają się lub rozmnażają bardzo sporadycznie w warunkach domowych. Ryby pochodzą z farm hodowlanych, gdzie podaje im się hormony w celu zmuszenia do rozrodu. W warunkach naturalnych rozmnażają się sezonowo, rozrzucają ikrę i nie wykazują nią większego zainteresowania. Zdarza się, że ikrę podrzucają innym rybom, najczęściej pielęgnicom z jeziora Tanganika które opiekują się narybkiem trzymając je w pysku. Po 3 dniach wykluwają się larwy Giętkozęba i zaczynają zjadać jaja i larwy zarówno pielęgnic jak i własnego rodzeństwa.

Galeria