Nazwa: Kirys czarny, Kirysek czarny

Nazwa łacińska: Corydoras Aeneus „Black”

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Nie występuje w naturze

Wielkość: 7-8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >80 l

Temperatura wody: 21-25°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Kirys, Kirysek czarny (Corydoras Aeneus „Black”) to sztucznie wyhodowana odmiana Kirysa spiżowego, nie występująca w naturalnym środowisku. Ma czarną lub ciemnobrązowa barwę oraz brunatne płetwy. W zależności od warunków hodowli i czystości linii kolejne pokolenia mogą mieć nieco jaśniejszy kolor. Jak u wszystkich kirysów, jego ciało zbudowane jest z dwóch rzędów płytek kostnych, a promienie płetw piersiowych przekształcone są w ostre kolce. Potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym przez jelito. Płeć jest trudna do odróżnienia. Samice są nieco okrąglejsze i większe od samców, które z kolei mają wyższą i ostrzej zakończoną płetwę grzbietową.

Kirysek czarny jest spokojną i niekonfliktową rybą, doskonale zatem nadaje się do akwarium towarzyskiego. Ryby te nie powinny być hodowane z dużo większymi i bardzo aktywnymi gatunkami, które mogłyby je zdominować. Lubią towarzystwo własnego gatunku, dlatego najlepiej trzymać je w grupie składającej się z minimum 6 osobników. Przebywają głównie w dennej części zbiornika, odpoczywając na kamieniach i liściach roślin, bądź przeczesując podłoże w poszukiwaniu pożywienia. Od czasu do czasu podpływając do powierzchni, żeby zaczerpnąć powietrza.

Potrzebują akwarium o minimalnej długości dna 60 cm. Jako podłoża należy użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach, żeby ryby nie pokaleczyły sobie delikatnych wąsików. Jako dekoracje najlepiej sprawdzą się korzenie, kawałki drewna, okrągłe kamienie i rośliny, które dostarczą kirysom kryjówek. Dobrze czują się w wodzie miękkiej lub średnio twardej. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu dna, ponieważ zalegające resztki pokarmu i odchody innych ryb mogą być przyczyną infekcji wąsików.

Karmienie tego gatunku nie nastręcza problemów, ponieważ są w zasadzie wszystkożerne. Podstawę ich diety powinny stanowić żywe lub mrożone larwy owadów, bez oporów akceptują tez gotowe pokarmy dla kirysów.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie Kirysów czarnych jest dość łatwe i często dochodzi do niego bez interwencji akwarysty. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo tarła, należy obniżyć temperaturę o około 5 stopni i zapewnić wysokiej jakości, żywy pokarm. Gotowość do rozmnażania ryby sygnalizują zwiększoną aktywności i nerwowym pływaniem po zbiorniku. Po zauważeniu w akwarium jajeczek, należy jak najszybciej odłowić albo je, albo tarlaki, ponieważ dorosłe ryby mogą zjadać zarówno ikrę, jak i narybek. Po około 3 dniach z ikry wylęgają się młode, które można karmić larwami solowca.

Inne ciekawe gatunki kirysów: Kirys albinos, Kirysek panda (pandowaty), Kiryśnik czarnoplamy, Kirys spiżowy, Kirysek pstry.

Galeria