Wyposażenie akwarium
Hodowla ryb akwariowych szczególnie tych wymagających nie jest ani prostym, ani tanim hobby. Choć dla osób nie mających nic wspólnego z akwarystyką może się to wydawać zaskakujące- nie wystarczy kupić szklany pojemnik i napełnić go wodą, żeby stworzyć środowisko w którym piękne, kolorowe ryby będą w stanie przeżyć dłużej niż kilka dni. Niestety, stworzenia te (najczęściej pochodzące z odległych i egzotycznych krain) wymagają wody o odpowiedniej temperaturze, czystej, bogatej w tlen i do tego o odpowiednich parametrach chemicznych. Aby sprostać tym wymaganiom trzeba wyposażyć zbiornik w szereg urządzeń, które (pod warunkiem prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania) zapewnią rybom warunki, w których będą mogły rosnąć, rozmnażać się i prezentować się prawie jak w naturalnym środowisku.
Choć rynek zdominowały gotowe zestawy akwariowe, zawierające już niezbędne urządzenia i akcesoria- wielu akwarystów woli samodzielnie skompletować wyposażenie swojego zbiornika. Szczególnie dotyczy to osób o nietypowych potrzebach lub preferujących niestandardowe rozwiązania, ale nie tylko. Czasem również początkujący i całkiem „standardowi” akwaryści z różnych powodów wolą wybrać każdy element oddzielnie.
Podstawowe wyposażenie akwarium powinno zawierać następujące elementy:
1. Wyposażenie techniczne
a) Filtry
Filtry odpowiadają za utrzymanie czystości wody i są niezbędnym elementem każdego zbiornika. Zazwyczaj w akwarium mają miejsce 3 rodzaje filtracji: biologiczna, mechaniczna i chemiczna. Filtracja biologiczna odbywa się zarówno w filtrze, jak i poza nim, ponieważ pożyteczne bakterie osadzają się nie tylko na filtrze, lecz również na roślinach i podłożu. Podczas filtracji mechanicznej wkład znajdujący się w filtrze np. gąbka, włóknina, wychwytuje większe zanieczyszczenia w akwarium. Filtracja chemiczna natomiast usuwa z wody szkodliwe substancje np. chlor, toksyny, metale ciężkie czy resztki leków itp.
W sprzedaży można spotkać filtry wewnętrzne i zewnętrzne wykorzystujące różne rozwiązania techniczne. Jaki typ filtra wybrać? W małych akwariach swoje zadanie dobrze spełnią filtry wewnętrzne, ale też zewnętrzne filtry kaskadowe. Do większych zbiorników najczęściej wybierane są filtry kubełkowe oraz filtry zewnętrzne przelewowe.
Bez względu na wybraną technologię, podstawowym kryterium jest wydajność filtra, wyrażana w ilości wody, jaką jest w stanie przefiltrować w czasie godziny. Przyjmuje się, że dopuszczalne minimum to filtr, który jest w stanie przerobić 3 razy pojemność zbiornika w ciągu godziny, a optimum- taki, który przefiltruje tę pojemność 5 razy.
Ponieważ w przypadku filtrów wskazana jest raczej nadfiltracja niż niedostateczna filtracja- lepiej traktować deklaracje producenta z dystansem i podzielić ją przez 2. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy do czynienia z nieznanym producentem lub takim, który nie ma najlepszej opinii na rynku. W przypadku marek sprawdzonych i cieszących się ogólnym uznaniem, można zmniejszyć ten „margines błędu”, choć i w tym przypadku bezpieczniej jest jakiś założyć. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: filtry akwariowe.
b) Oświetlenie
Ważny element wyposażenia. To właśnie dzięki oświetleniu można zasymulować rybom porę dnia i nocy, dbając o ich komfort i tym samym zdrowie oraz chęć do rozmnażania. Prawidłowo dobrane oświetlenie to również warunek posiadania pięknych roślin.
Najczęściej wykorzystywane źródła światła to świetlówki, żarniki oraz diody led. Oświetlenie do akwarium może być wbudowane w pokrywę zbiornika, mieć formę odrębnej lampy lub belki oświetleniowej. W sprzedaży są również pojedyncze diody led, które można przymocowywać do szyby lub umieszczać wewnątrz zbiornika- stanowią one jednak raczej element dekoracyjny niż właściwe oświetlenie.
Wybierając rodzaj i intensywność światła w akwarium należy kierować się głównie potrzebami hodowanych ryb- niektóre gatunki będą wymagały intensywnego oświetlenia, inne natomiast będą się czuły niemal w półmroku. Bez względu na to- należy przy pomocy światła wyraźnie zaznaczyć różnicę między dniem i nocą i przestrzegać stałych pór włączania i wyłączania światła. W tym ostatnim bardzo pomocnym urządzeniem będzie timer, który raz ustawiony będzie właczał i wyłączał oświetlenie o określonych porach.
Oświetlenie jest zazwyczaj jednym z droższych elementów wyposażenia technicznego, tym staranniej należy wybierać urządzenie, aby wydane pieniądze nie okazały się wyrzucone w błoto. Pozostałe informacje na ten teat dostępne są we wpisie: oświetlenie akwarium.
c) Grzałki
Niezbędne w akwarium ciepłowodnym (czyli najczęściej prowadzonym), w akwarium z rybami zimnolubnymi można pominąć ten element wyposażenia.
Większość grzałek akwarystycznych jest wyposażona w termostat, który pozwala utrzymać temperaturę w akwarium na stałym poziomie. Moc grzałki musi być dobrana do wielkości akwarium – zbyt mała nie zdoła utrzymać odpowiedniej temperatury i grzałka będzie pracować bez przerwy (co spowoduje jej szybkie zużycie). Grzałka powinna być umieszczona w miejscu, w którym jest duży przepływ wody, tak aby podgrzana woda była natychmiast rozprowadzona po zbiorniku.
Wszystkie wymienione elementy wyposażenia technicznego są niezbędne w większości akwariów domowych. Od ich prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania zależy, czy ryby będą miały zapewnione właściwe warunki do życia. Z tego powodu warto starannie dobrać urządzenia do potrzeb akwarium, biorąc pod uwagę takie elementy jak rzetelność producenta, możliwość szybkiej naprawy awarii lub wymiany niesprawnego elementu, a także zasady gwarancji czy ewentualnej reklamacji.
2. Elementy aranżacji zbiornika
a) Podłoże
Pełni nie tylko rolę dekoracyjną, lecz wpływa również na jakość wody i jej właściwości chemiczne. Odpowiednio dobrane podłoże powinno pozwalać na zachowanie czystości w zbiorniku i pomóc w ustabilizowaniu pożądanych parametrów wody, takich jak odczyn pH czy twardość.
Podłoża do akwarium najlepiej kupować ze sprawdzonych źródeł, dających gwarancję pochodzenia i sprawdzenia pod kontem zawartości niepożądanych substancji. Z założenia należy również unikać podłoży sztucznie barwionych i wykonanych z tworzyw sztucznych- mogą one okazać się szkodliwe lub wręcz toksyczne dla ryb oraz roślin.
b) Rośliny
Mają nie tylko walor dekoracyjny, lecz stanowią bardzo ważny element akwarium. Dostarczają kryjówek rybom, rozpraszają światło, poprawiają jakość wody oraz jej natlenienie. Rośliny powinny być dobrane do warunków istniejących w zbiorniku oraz potrzeb i zachowań ryb, tylko wtedy uda się je utrzymać w dobrej formie.
c) Ozdoby
Ich przeznaczeniem jest głównie zdobienie zbiornika, jednak przy okazji mogą pełnić również dodatkowe role np. stanowić kryjówki dla ryb, albo pomóc w utrzymaniu odpowiednich parametrów chemicznych wody. Ogólnie ozdoby do akwarium można podzielić na naturalne i sztuczne.
Wśród naturalnych ozdób najczęściej stosowane są: skały, kamienie, muszle, korzenie, kawałki węgla, lignity, szyszki oraz liście. Ozdoby sztuczne to rożnego rodzaju ceramiczne oraz wykonane z tworzyw imitacje grot, ruin, wraków, a także sztuczne rośliny. Więcej informacji o ozdoby akwariowe.
d) Tła Odpowiednio dobrane tło podkreśla urodę akwarium, nadają mu „głębię” i przy okazji ukrywa elementy, naprawdę znajdujące się za zbiornikiem. Tło może być płaskie i mieć formę naklejki na tylną szybę akwarium, ale dostępne są również tła strukturalne- do umieszczenia albo na zewnątrz albo wewnątrz zbiornika.
3. Preparaty akwarystyczne
Preparaty akwarystyczne to wszystkie substancje pozwalające zadbać o właściwe parametry chemiczne wody, a także wspierać kondycję ryb oraz roślin. Do preparatów akwarystycznych zaliczamy:
– testy akwarystyczne
– nawozy
– uzdatniacze wody
– suplementy
– preparaty lecznicze dla ryb
Preparaty akwarystyczne pełnia bardzo ważną rolę w zbiorniku- od ich skuteczności często zależy przeżycie ryb czy roślin. Z tego powodu nie warto oszczędzać na preparatach akwarystycznych i wybierać te pochodzące od sprawdzonych producentów, cieszących się powszechnym zaufaniem akwarystów.
4. Pokarmy dla ryb
Odpowiednie żywienie ryb jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju. Wśród pokarmów można wyróżnić:
– pokarmy żywe
– pokarmy mrożone i liofilizowane
– pokarmy naturalne przygotowane w domu
– pokarmy suche
– pokarmy o specjalnych funkcjach (pokarmy wybarwiające, odżywki, suplementy)
Wybór pokarmów powinien być ściśle dopasowany do potrzeb żywieniowych poszczególnych gatunków. Bez względu jednak na to, jakiego rodzaju ryby hodujemy- ich dieta powinna być maksymalnie zróżnicowana, a także oparta na bezpiecznych, pochodzących z zaufanych źródeł składników.
Czytaj więcej o: pokarm dla ryb akwariowych.
5. Akcesoria dla ryb W tej kategorii znajdują się różne drobne akcesoria, ułatwiające codzienną obsługę akwarium, w tym:
– termometr
– siatki i fajki do odławiania ryb
– gąbki i czyściki
– odmulacze
– automatyczne karmniki
– kotniki
– sztuczne mopy
– pęseta
– nożyczki do przycinania roślin
– wiadra i pojemniki
oraz wiele pozornie nieistotnych rzeczy, które sprawiają, że zajmowanie się akwarystyką staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.