Zakładamy akwarium roślinne

 

Akwarium roślinne krok po kroku

Akwaria roślinne od dłuższego czasu stają się coraz bardziej popularne wśród osób ceniących eleganckie i bardzo ładne, nietuzinkowe wręcz ozdoby swojego mieszkania lub domu. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć Państwu mały poradnik na co zwrócić uwagę podczas zakładania pięknego akwarium roślinnego.

Plan-akwarium-min

SPORZĄDZEMY PLAN AKWARIUM

Zanim dokonamy zakupu warto przemyśleć, jak chcemy aby wyglądało. Najlepiej dokonać tego w postaci spisania wszystkich elementów niezbędnych przy takim zbiorniku oraz dokonania wstępnego planu akwarium. Warto rozrysować sobie na kartce rozmieszczenie poszczególnych elementów dekoracyjnych oraz grup roślin.

WYBIERAMY ODPOWIEDNIE AKWARIUM

Jest to kluczowy moment podczas naszej drogi do stworzenia idealnego akwarium. Objętość wody jaka zmieści się w danym akwarium jest istotna ze względu na rodzaj roślin jakie umieścimy w środku.

Dobór-akwarium-min

Oświetlenie-do-akwarium-min

MONTUJEMY ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE

Warto zauważyć, że odpowiednie oświetlenie podczas zajmowania się dziedziną akwarystyki jaką jest akwarium roślinne, należy do najważniejszych aspektów i elementów akwarium. Staramy się zakupić odpowiednie świetlówki lub inne źródło światła. Minimalnie powinniśmy liczyć, że oświetlenie 2 litrów wody akwarium powinno wynosić 1W, czyli w przypadku na przykład 120 litrowego akwarium, powinniśmy mieć do dyspozycji 60W świetlówki, kupując np. 3x 20W lub 4x15W. Zaleca się jednak wyposażyć zbiornik w znacznie większą ilość światła.

WYBIERAMY ODPOWIEDNI FILTR

Ogólnie nie zalecamy używać filtrów podżwirowych (UGF). Powodem tego jest fakt, że tego typu filtry zwalniają proces rozrostu korzeni roślin, czego powinniśmy unikać. W naszym przypadku, gdy musimy kupić nowy filtr, to najlepszym rozwiązaniem będzie filtr zewnętrzny – filtr kubełkowy. Należy zwrócić uwagę, aby unikać filtrów wewnętrznych czy kaskadowych, gdyż one również nie są najbardziej optymalne do tego typu akwarium – szczególnie ze względów wizualnych. Warto zaopatrzyć filtr kubełkowy w szklane końcówki przewodów, które dzięki bardzo estetycznemu wyglądowi nie szpecą zbiornika.

Filtracja-do-akwarium

Podłoże-do-akwarium-min

WYBIERAMY I UMIESZCZAMY W AKWARIUM ODPOWIEDNIE PODŁOŻE

Sypiemy na dno akwarium warstwę około 3-5 cm żwiru. Do już wysypanego żwiru dodajemy odpowiednie preparaty, które stworzą dobre warunki do przyjęcia się roślin, takie jak nawozy i składniki mineralne (występują one w płynie, kulkach czy pałeczkach). Kolejnym etapem będzie odpowiednie zamieszanie całości i dosypanie żwiru aby jego wysokość wynosiła około 7-8 cm. Inny doskonałym sposobem, natomiast bardziej kosztownym jest użycie gotowego podłoża do akwarium roślinnego jednej z wielu renomowanych firm zajmujących się od lat takim rozwiązaniami. Zbiorniki z takim podłożem odnoszą sukcesy na wielu wystawach i konkursach akwarystycznych na całym świecie.

URUCHAMIAMY NASZĄ WYOBRAŹNIĘ I SADZIMY ROŚLINY

Najważniejszy element pięknego akwarium roślinnego to rośliny i ozdoby, dlatego przyjmując, że mamy już zakupione odpowiednie dekoracje, bierzemy się do urzeczywistnienia naszej koncepcji. W akwarium układamy odpowiednio różnego rodzaju korzenie czy skały, pamiętając o bardzo ważnej rzeczy, że pomniejsze ozdoby z tyłu akwarium mogą być zasłonięte poprzez rozrastające się rośliny.

Rośliny-do-akwarium-min

Wlewanie-wody-do-akwarium-min

WYPEŁNIAMY AKWARIUM WODĄ

Jest to etap gdzie wypełniamy do pełna nasz zbiornik wodą. Musimy mieć na uwadze możliwość, że woda będzie mętna przez podłoże użyte w zbiorniku. Należy się tym nie przejmować i zostawić na kilka dni akwarium w celu wyklarowania się wody. Musimy również pamiętać, żeby przy zalewaniu uważać na wystrój, rośliny i dno, tak aby nie wzruszyć dna wlewaną wodą. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj umieszczenie np. szklanego czy porcelanowego talerza na dnie akwarium i kierowanie strumienia wlewanej wody właśnie na niego.

OSTATNIE SZLIFY

Po kilku dniach gdy woda jest już przejrzysta, możemy skorygować rozmieszczenie niektórych roślin czy ozdób. Warto wykonywać te czynności delikatnie z jak najmniejszą ingerencją w dno akwarium.

Ostatnie-szlify-min

Wpuszczanie-ryb-do-akwarium-min

DODAJEMY RYBY CZY NIE?

Osobiście polecamy dodać po kilku dniach, czasem nawet tygodniach do akwarium ryby w większej ilości. Pozwoli to na zachowanie równowagi biologicznej w zbiorniku czy zredukować ilość glonów. Liczba oraz gatunki oczywiście dobierane są indywidualnie według gustu akwarysty i charakteru zbiornika.

CIESZYMY SIĘ WSPANIAŁĄ DEKORACJĄ

Skończyliśmy! Możemy teraz zapraszać znajomych do oglądania naszej dekoracji, ale pamiętajmy o wymianie około 10-30% wody co około 10-14 dni.

Gotowe-akwarium-roslinne-min