Ogrzewanie akwarium

(grzałki do akwarium)

 

Grzałki akwarystyczne – podstawowe informacje

Grzałka akwarystyczna to urządzenie, które zapewnia prawidłową temperaturę w akwarium tropikalnym. Większość ryb pochodzi z rejonów, w których temperatura wody jest wyższa, niż standardowa temperatura w pomieszczeniach, dlatego konieczne jest jej ogrzewanie.
W większości akwariów tropikalnych temperatura powinna wynosić od 22 do 27 stopni, natomiast niektóre gatunki ryb, wolą temperaturę niższą lub wyższą. Odpowiednio dobrana grzałka do akwarium utrzymuje stałą temperaturę zbiornika zapewniając optymalne warunki dla ryb, roślin i pozostałych zwierząt akwariowych.

Grzałka do akwarium bez termostatu
Grzałki bez termostatu powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach (jak awaria ogrzewania w akwarium) lub w miejscach gdzie temperatura pomieszczenia w którym znajduje się akwarium jest stała. W przeciwnym razie mogą wystąpić wahania temperatury wody znacząco wpływające na zdrowie i kondycje ryb. Ewentualnie, można kupić grzałkę bez termostatu i wyposażyć ją w osobne urządzenie, jednak takie rozwiązanie nie jest zbyt estetyczne. Przy takim rozwiązaniu czujnik temperatury najlepiej umieścić w przeciwnym rogu akwarium niż grzałka.

Grzałka do akwarium z termostatem
Większość grzałek akwarystycznych jest wyposażona w termostat, który pozwala utrzymać temperaturę w akwarium w optymalnym zakresie. Moc grzałki musi być dobrana do wielkości akwarium – zbyt mała nie zdoła utrzymać odpowiedniej temperatury i grzałka będzie pracować bez przerwy, większa natomiast ograniczy czas nagrzewania wody jednocześnie skracając okres pracy grzałki. Termostat w grzałce może być mechaniczny lub elektroniczny (ten drugi jest znacznie dokładniejszy). Grzałkę warto umieścić w miejscu, w którym jest duży przepływ wody, tak aby podgrzana woda została rozprowadzona w akwarium a termostat nie dokonywał pomiaru wody stojącej, znajdującej się w najbliższym otoczeniu grzałki.

Grzałki do akwarium nietłukące
Od kilku lat na rynku można spotkać nietłukące grzałki do akwarium, które mają wbudowany termostat i są wykonane z tworzywa. Grzałki nietłukące mają wbudowany wyłącznik, który zabezpieczy je wtedy, gdy znajdą się powyżej poziomu wody. Co więcej, grzałki nietłukące nie powodują oparzeń u ryb i u akwarysty, można je stosować także w płytkiej wodzie (na przykład w terrarium). Grzałki tego typu mają nieco niższą wydajność niż szklane.

Grzałki akwarystyczne


fot: Po lewej grzałka nietłukąca, po prawej standardowa szklana grzałka z termostatem.

Grzałki wewnątrz filtrowe
Grzałka akwariowa zajmuje sporo miejsca w zbiorniku i wpływa negatywnie na jego wygląd. Jeśli używamy filtra zewnętrznego, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybranie filtra ze wbudowaną grzałką. Dzięki niemu woda w całym zbiorniku ma taką samą temperaturę i całkowicie znika ryzyko poparzeń. Aby cieszyć się z grzałki umieszczonej w filtrze, należy zainwestować w odpowiedni zestaw, który jest relatywnie droższy od samego filtra.

Przepływowe grzałki akwariowe
To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli mamy filtr kubełkowy ale ciągle dość kosztowne. Grzałkę montuje się na wężu filtra, co daje kolejną korzyść w postaci miejsca w komorze filtra na wkłady filtracyjne. Zalety tego urządzenia są zbliżone jak w przypadku grzałki umieszczonej wewnątrz filtra tj. nie znajduje się w akwarium i równomiernie nagrzewa wodę. Grzałki tego typu zawsze są wyposażane w termostat.