Zakładamy akwarium ogólne

 

Akwarium ogólne krok po kroku

Aby ułatwić Państwu stworzenie swojego pierwszego akwarium, postanowiliśmy przeanalizować wszystkie wątki i stworzyć specjalny plan. Opis zawiera kilka punktów, za którymi po kolei powinni Państwo podążać, aby stworzyć idealne akwarium do Państwa potrzeb. Najważniejsze są dobre chęci, a resztę dowiedzą się Państwo dzięki naszym poradnikom. Każdy w punktów będzie zawierał konkretne zadanie oraz krótki opis ułatwiający Państwu zapoznanie się z tematem.

Co-wybrać-min

CZY NA PEWNO JESTEŚMY ZDECYDOWANI?

Oczywiście dobre chęci to połowa sukcesu, ale należy mieć na uwadze również, że założenie akwarium to nie wszystko. Potrzebne będzie codzienne karmienie ryb, tygodniowe podmienianie części wody, a czasami również przycinanie roślin, czy nawet odmulanie dna. Choć nie są to bardzo czasochłonne zajęcia, to należy pamiętać, że całość może zająć około 3-4 godzin tygodniowo.

CZY DYSPONUJEMY ODPOWIEDNIM MIEJSCEM?

Bardzo ważny aspekt podczas tworzenia swojego pierwszego akwarium, jest jego umieszczenie. Akwarium to taki specyficzny ekosystem, którego nie można umieścić gdziekolwiek. Polecamy sprawdzić, czy posiadamy w mieszkaniu miejsce, które będzie zacienione oraz będzie posiadać wypoziomowaną oraz stabilną podstawę. Zbyt duże nasłonecznienie zbiornika będzie skutkować bardzo szybkim wzrostem glonów. Nie bez znaczenia będzie również dostęp do źródła prądu oraz odległość od kranu z wodą.

Miejsce-na-akwarium-w-domu-min
Pieniądze-min

CZY POSIADAMY ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ PIENIĘDZY?

Bardzo istotna kwestia to ilość pieniędzy, jakie możemy przeznaczyć na akwarium. Gdy już ustalimy budżet, powinniśmy rozpocząć rozglądanie za odpowiednimi akcesoriami, które razem stworzą wspaniałe akwarium. Do niezbędnych akcesoriów zaliczamy: akwarium, oświetlenie, grzałkę, filtr, pokrywa oraz drobne rzeczy jak wiaderko, siatka na ryby, odmulacz czy skrobaczka do szyb.

INSTALUJEMY AKWARIUM

Gdy posiadamy już akwarium, to na pewno mamy zaplanowane w głowie jak ma wyglądać efekt końcowy naszej pracy. Zatem zabieramy zakupiony zbiornik i umieszczamy w odpowiednio przygotowanym miejscu mieszkania.

Lokaliacja-akwarium-w-mieszkaniu-min
Wyposażenie-akwarium-min

UMIESZCZAMY W AKWARIUM NIEZBĘDNE ELEMENTY

Jest to etap w którym zabieramy się za układanie w akwarium najistotniejszych elementów. Zaliczamy do nich: odpowiednio dobraną grzałkę, filtr wody, oświetlenie oraz drobniejsze rzeczy, które poleci specjalista. Czasem umieszczenie podłoża w akwarium powinno być przeprowadzone jeszcze przed instalacją niezbędnych urządzeń, natomiast jeśli nie sprawi nam to kłopotu to robimy to później.

DEKORUJEMY NASZE DZIEŁO

Gdy nasze akwarium zostało odpowiednio wyposażone w niezbędne elementy oraz stoi w miejscu, do którego zostało przypisane, możemy swobodnie zabrać się na urzeczywistnianie naszej wizji akwarium. Jest to moment w którym wykładamy dno zbiornika odpowiednim podłożem, które najbardziej nam odpowiada. Następnie dodajemy bardzo istotny element – ozdoby akwariowe, czyli dodatki typu korzenie, kamienie, ornamenty czy drobne skały.

Ozdoby-w-akwarium-min
Sadzenie-roślin-w-akwarium-min

SADZIMY ROŚLINY

Jest to bardzo ważny etap gdyż to właśnie rośliny wraz z rybami sprawiają, że akwarium jest bardzo efektowną ozdobą i robi wrażenie na każdym kto je ogląda. Na pewno posiadamy już ściśle zaplanowaną i urozmaiconą przestrzeń na konkretne zakupione rośliny więc to wszystko urzeczywistniamy teraz poprzez odpowiednie ich zasadzenie.

PRZYGOTOWUJEMY WODĘ

Jest to etap, który jest równie istotny jak dobór odpowiedniej roślinności czy ryb. Przygotowanie odpowiednio wody na starcie pozwala nam być pewnymi, że aklimatyzacja ryb pójdzie bardzo szybko i bezproblemowo. Zaczynamy od zalania wodą akwarium, które wcześniej było udekorowane. Następnym etapem będzie dolanie odpowiedniej ilości uzdatniacza wody, bakterii oraz nawozu. Takie działania przyspieszają nam znacznie proces dojrzewania zbiornika i nie będziemy musieli czekać wielu dni na samoistne stworzenie idealnego środowiska w akwarium dla ryb i roślin.

Przygotowanie-wody-akwariowej-min
Wpuszczanie-ryb-do-akwarium-min

WPUSZCZAMY RYBY

To chyba najprzyjemniejszy moment, który jest oczekiwany od początku pomysłu założenia sobie akwarium. Zawsze polecamy kupować ryby u sprzedawców, którzy na prawdę znają się na tej dziedzinie i potrafią doradzić przy doborze obsady. Mając już ryby w worku w którym zostały przetransportowane ze sklepu umieszczamy je (wraz z workiem) w akwarium na około 15 minut. Proces ten pozwoli na wyrównanie się temperatury wody w worku z tą która jest w naszym zbiorniku. Następnie do worka dolewamy szklankę wody z akwarium i czekamy kolejne 10-15 minut. Po tym czasie wpuszczamy je do wcześniej przygotowanego akwarium, gasimy światło i pozostawiamy je do aklimatyzacji z nowym otoczeniem. Wody z worka nie wlewamy do akwarium!

CIESZYMY SIĘ PIĘKNYM ZBIORNIKIEM

Po przejściu przez cały proces możemy cieszyć się niesamowitym akwarium, które niejednokrotnie zachwyci zarówno Nas jak i naszych przyjaciół czy rodzinę.

Gotowe-akwarium-min