Nazwa: Pielęgnica kratkowana, Pielęgniczka kratkowana

Nazwa łacińska: Crenicara filamentosa, Dicrossus filamentosus

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 8-9 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 23-27 °C

Parametry wody: pH 5,0-6,0

Pokarm: suchy, żywi i mrożony

Charakterystyka:
Pielęgnica kratkowana (Crenicara filamentosa) to niewielka ryba która pochodzi z wolno płynących wód dorzecza Rio Negro i Orinoko. Ma silnie wydłużone ciało o charakterystycznym umaszczeniu przypominającym szachownice. Wzór ten widoczny jest już u narybku. Pokrywy skrzelowe są niebiesko- zielone, a płetwa grzbietowa czarna z połyskującym niebiesko zakończeniem. Płeć bardzo łatwa do odróżnienia. Samce są większe od samic i osiągają do 9 cm, samice natomiast do 8 cm. Samce mają złoto- miedziany kolor, podczas gdy samice są zazwyczaj srebrzyste. Samice maja również mniej wydatne i krótsze płetwy grzbietowe.
U samca płetwa ogonowa jest wyraźnie zaokrąglone oraz posiada przedłużenia o niebieskim odcieniu. Płetw ogonowa samicy jest prosta i bez przedłużonych promieni.

Pielęgnice kratkowane nie są agresywne, w związku z czym mogą być trzymane w akwarium wielogatunkowym, jednak należy unikać towarzystwa dużych i agresywnych ryb. Dobrymi sąsiadami będą neony lub małe razbory. Najlepiej hodować grupę haremową składającą się z samca i kilku samic. Pływają w środkowej i dolnej części zbiornika. Wykazują aktywność przez całą dobę.

Ryby te nie wymagają dużego akwarium, ich niewielka grupa może być trzymana już w 60 l. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się piasek lub drobny żwir. Zbiornik powinien być obficie obsadzone, mile widziane również rośliny pływające. Pielęgnice kratkowane wymagają miękkiej wody o kwaśnym odczynie (pH 5,0-6,0) z dodatkiem garbników.
Z tego powodu warto umieścić w akwarium korzenie, kawałki drewna oraz liście. Tolerują temperaturę
z zakresu 23-27 °C, choć idealna dla nich to 24-25 °C. Wystrój zbiornika powinny uzupełniać liczne kryjówki np. doniczki, które posłużą rybom do tarła. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego należy pamiętać o regularnych podmianach oraz zamontować wydajny filtr, który nie wytwarza silnego nurtu.

Preferują pokarm mięsny (wodzień, ochotka), uzupełniany roślinnym, choć bez problemy jedzą także suchą karmę, szczególnie tabletki i granulat tonący dla pielęgnic. Żerują głównie na dnie, choć zdarza im się również pobierać pokarm z toni.

Rozmnażanie:
Stosunkowo łatwe do rozmnożenia pod warunkiem że zapewni im się odpowiednie warunki, co oznacza głównie miękką, kwaśną i bardzo czystą wodę. Gotowość samicy do tarła sygnalizuje zaczerwienienie płetw brzusznych. Tarło dobywa się w kryjówkach albo wśród liści. Samica składa około 100 jajeczek na przygotowanej wcześniej powierzchni lub szerokim liściu. Z ikry po 3 dniach wykluwają się larwy, które po kolejnych 3-4 zaczynają pływać po akwarium. Opiekę nad ikrą i narybkiem sprawuje wyłącznie samica. Samiec nie jest zainteresowany potomstwem, a czasem nawet traktowany przez samicę jak intruz, gdy zanadto się do nich zbliży. Młodym można podawać artemię oraz pokruszone płatki. Po około 2 miesiącach przybierają typowe dla gatunku, dorosłe ubarwienie.

Ciekawostki:
Nazewnictwo tej ryby sprawia ogromne problemy, ponieważ nazwa Pielęgniczka kratkowana została już wcześniej zarezerwowana dla Apistogramma pleurotaenia. Wątpliwości wzbudzają także dwie nazwy łacińskie, pod którymi znaleźć można ten gatunek Crenicara filamentosa i Dicrossus filamentosus.

Galeria