Nazwa: Razbora Galaxy

Nazwa łacińska: Danio margaritatus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: płytkie stawy w pobliżu miasta Hopong (Birma)

Wielkość: do 3 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 40 l

Temperatura wody: 22 -24 °C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 8-12 ° dGH

Pokarm: drobny suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Razbora Galaxy jest znana również pod nazwą Niebiański Danio Perłowy. Gatunek ten został dość niedawno odkryty, gdyż miało to miejsce zaledwie 10 lat temu (2006). Ta pięknie ubarwiona ryba zamieszkuje w środowisku naturalnym bajora i mokradła Birmy. Ciało osobników jest szaro-granatowe, oznaczone żółtymi plamkami. Kompozycję dopełniają pomarańczowe płetwy, na których widoczne są ciemne paski. Dorosłe ryby osiągają do 2,5 cm długości. Samce są znacznie jaskrawiej ubarwione oraz smuklejsze od samic. Płeć można również rozpoznać po kolorze płetw- u samic są one znacznie bledsze, czasem wręcz przeźroczyste. Dodatkowo u samic pojawia się czarna plamka w okolicy otworu odbytowego, której nie mają samce. Ryby są ruchliwe i energiczne, a także wykazują terytorializm wobec innych osobników. Jest to zauważalne, gdy zbyt duża ich ilość zamieszkuje niewielkie akwarium. Ryby atakują się wzajemnie i podgryzają sobie płetwy. Mimo to należy hodować je w stadach liczących min. 15 sztuk. Najlepiej będą się czuły w akwarium jednogatunkowym. Są bardzo aktywne i pływają we wszystkich partiach zbiornika.

Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60-70 cm długości. Preferowana średnio-twarda woda (pH 6.5 – 7.5) o temperaturze ok. 24 °C. Zbiornik należy bogato obsadzić roślinnością oraz zagwarantować rybom rozmaite kryjówki. Ważne jest aby w akwarium był zainstalowany wydajny filtr nie wytwarzający zbyt dużego ruchu wody. Galaxy mogą przebywać w jednym akwarium z innymi gatunkami ryb o podobnych rozmiarach i łagodnym usposobieniu. Jeżeli zbiornik będzie odpowiednio duży nie powinny sprawiać żadnych problemów. Nie zaleca się umieszczenia microrazbor z bardzo małymi rybami lub narybkiem, ponieważ te ostatnie mogą być przez nie zjedzone. Razbora Galaxy jest rybą mięsożerną. Preferuje drobny pokarm żywy oraz suchy. Pobiera karmę zarówno z tafli, jak i z dna akwarium (chociaż z dna znacznie mniej chętnie).

Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe Razbory Galaxy to przede wszystkim akwarium wypełnione mchami w dużej ilości. Warto przygotować jedną dużą kępę mchu oraz kilka mniejszych i rozmieścić je w różnych częściach zbiornika. Woda powinna mieć pH 7.3 a twardość na poziomie 5 – 15 ºdGH. Do tak przygotowanego akwarium wpuszczamy parę osobników przeciwnej płci. Tarło odbywa się w przygotowanej przez nas
i upatrzonej przez samca kryjówce. Samica rozrzuca około 30 jaj. Po tym, gdy zostanie zauważona ikra, należy odłowić dorosłe osobniki, gdyż mają w zwyczaju wyjadanie jaj oraz larw. Narybek wykluwa się po ok. 3-4 dniach. W pierwszych dniach życia młode należy karmić mikro pokarmem.

Inną metodą rozmnażania tej bardzo ciekawej ryby akwariowej jest przygotowanie 2 zbiorników jak powyżej (lub jednego z kotnikiem wewnętrznym) i wpuszczenie do niego 15-20 sztuk dorosłych ryb. Na dnie umieszczamy kilka bardzo zbitych (gęstych) kęp mchu w kształcie dysku lub płaskiego przedmiotu (podstawki, tacki). Następnie codziennie rano sprawdzamy mech wyciągając go z akwarium tarliskowego i przenosimy ikrę do kotnika lub do drugiego zbiornika o tych samych parametrach wody (identyczna temperatura i parametry są tu konieczne). Proces ten powtarzamy codziennie.

Często zdarza się, że w gęsto zarośniętym akwarium wielogatunkowym (z łagodnymi i małymi gatunkami ryb) dochodzi do dochowania się potomstwa Galaxy bez ingerencji akwarysty.

Ciekawostki:
Razbor Galaxy nie należy trzymać w jednym akwarium z Danio szmaragdowym (Danio erythromicron), ponieważ gatunki te mogą się krzyżować.

Galeria