Wielkopłetw wspaniały
24 maj 2016, Posted by Guraminowate, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Wielkopłetw wspaniały
Nazwa łacińska: Macropodus opercularis
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Guraminowate (Osphronemidae)
Pochodzenie: Wschodnie Chiny i przyległe wyspy
Wielkość: do 10 cm
Usposobienie: agresywna
Wielkość akwarium: > 100 l
Temperatura wody: 15-28°C
Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-16°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Wielkopłetw wspaniały to pięknie ubarwiona ryba, która na bokach ciała mają na przemian ułożone pomarańczowe i niebieskie pasy. Płetwę ogonową ma intensywnie pomarańczową, z wydłużonymi skrajnymi promieniami. Samice są mniejsze i mniej barwne od samców. Samce wielkopłetwów przejawiają terytorializm i raczej są agresywne, przejawia się to przeważnie w towarzystwie samca tego samego gatunku. Samice są bardziej łagodne. W akwarium należy trzymać harem składający się z kilku samiczek i samca, lub parkę. Rzadko samiec przejawia większą agresję w stosunku do innych ryb w akwarium ale najlepiej trzymać go z innymi gatunkami azjatyckimi np. bocjami, piskorkami – ogólnie rybami trzymającymi się strefy dennej w akwarium.
Zbiornik należy szczelnie przykryć, mocno oświetlić i zamontować wydajny filtr. Jako podłoże należy zastosować drobny piasek lub żwir, do dekoracji należy wykorzystać korzenie, kawałki drewna i lignity, można też powkładać pędy bambusa. Na dnie warto umieścić kawałki łupin orzecha kokosowego.
Akwarium należy gęsto obsadzić roślinnością i dodać roślinność pływającą. Trzeba pozostawić przestrzeń do pływania. Należy regularnie podmieniać 15% wody.
Wielkopłetw wspaniały zjada praktycznie każdy pokarm, jednak najbardziej przepada za karmą mięsną np. larwy ochotki, komara i wodzienia. Po przyzwyczajeniu je też pokarm suchy w płatkach. Można podawać mu też pokarm dla dyskowców. Chętnie zjada, ślimaki.
Rozmnażanie:
Nie należy do najtrudniejszych ale ze względu na agresywność samca podczas opieki nad ikrą należy rozmnażać je w osobnym zbiorniku. Nie musi być duży wystarczy 50-60 l. Zbiornik napełniamy do połowy ciepłą (26-30°C), miękką (do 10°d) woda o odczynie obojętnym lub zbliżonym do obojętnego.
Do tak przygotowanego zbiornika odławiamy parę wielkopłetwów. Samiec już po pierwszym dniu zaczyna budować gniazdo ze śliny i pęcherzyków powietrza na powierzchni wody. Gdy gniazdo zostanie ukończone ryby przystępują do tarła. Samiec zbiera z dna ikrę (nawet 500 jajeczek) rozsypaną po akwarium i umieszcza ją w gnieździe. Po złożeniu ikry samicę należy odłowić ponieważ to samiec opiekuje się ikrą i samice traktuje jak wroga. Młode wylęgają się po 30-50 godzinach. Przez kilka dni pozostają w gnieździe.
Gdy rybki zaczną swobodnie pływać po akwarium w poszukiwaniu pokarmu należy odłowić samca. Maluchy karmimy drobnym planktonem lub rozkruszonym na pył pokarmem suchym przygotowanym w formie wodnej zawiesiny. Po 2-3 miesiącach młode maja ok. 3 cm długości. Po kilku miesiącach młode są gotowe do rozrodu, lecz do tego należy wykorzystywać ryby 1-2 letnie.
Ciekawostki:
– W lecie od czerwca do września ryby można trzymać w oczku wodnym, wyśmienicie się w nim mnożą.
– Wielkopłetw wspaniały zjada wypławki więc ryby te mogą zostać wykorzystane do walki z nimi.
Pozostałe ciekawe gatunki z tej rodziny to: Bojownik wspaniały (syjamski), Prętnik karłowaty, Gurami mozaikowe, Gurami olbrzymi czy Gurami złoty.