Tetra rubinowa
13 sty 2018, Posted by Kąsaczowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Tetra rubinowa
Nazwa łacińska: Axelrodia riesei
Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 2 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 50 l
Temperatura wody: 20-28°C
Parametry wody: Miękka, kwaśna pH 5,0-6,5
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony
Charakterystyka:
Naturalnym środowiskiem tej niewielkiej rybki jest dorzecze górnej Rio Meta w Kolumbii. Tetra rubinowa (Axelrodia riesei) zamieszkuje głównie niewielkie, zalesione cieki wodne z dużą ilością substancji organicznych. Standardowo osiąga wielkość 1,5- 2,0 cm, choć zdarzają się osobniki dorastające nawet do 3 cm. Posiada drobne, bocznie spłaszczone ciało o przejrzystych płetwach. Charakterystyczną cechą jest intensywnie czerwone ubarwienie, które czasem blednie w warunkach hodowlanych szczególnie, gdy ryba jest hodowana w twardej wodzie. Dolna część ciała jaśniejsza. U nasady płetwy ogonowej znajduje się czarna podłużna plama.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce są trochę mniejsze, smuklejsze i lepiej wybarwione od samic, u których można zauważyć zaokrąglenie w partiach brzusznych.
Tetra rubinowa jest bardzo spokojną, wręcz nieśmiała rybą. Powinna być hodowana w grupie co najmniej 8-10 osobników. Może być trzymana z innymi tetrami, danio oraz spokojnymi rybami dennymi. Nie zaleca się hodowania z większymi rybami, które mogą potraktować ja jako pokarm.
Wymaga akwarium o pojemności minimum 50 litrów dla grupy 8-10 ryb, choć bywa też hodowana w nanoakwariach, wspólnie z krewetkami. Zbiornik powinien być dość obficie zarośnięty, mile widziane rośliny pływające, tłumiące światło. Ponieważ potrzebuje też miejsca do pływania, rośliny najlepiej sadzić z tyłu i po bokach akwarium, zostawiając wolny środek. Ciemne podłoże ładnie podkreśli kolor tetry. Jako dekoracji można użyć gałęzi, korzeni oraz liści. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne. Dość łatwa w hodowli, wymaga jedynie kwaśnej i miękkiej wody. Dobrze adaptuje się też w zbiornikach typu black water, choć nie do końca odzwierciedlają one naturalne środowisko tej ryby. Jest bardzo wrażliwa na wahania parametrów fizyko- chemicznych i nigdy nie powinna być wprowadzana do niedojrzałego zbiornika.
Tetra rubinowa przyjmuje w zasadzie każdy rodzaj pokarmu, choć najlepszy jest dla niej żywy pokarm planktonowy, który wspomaga intensywne wybarwienie.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie nie jest trudne i często odbywa się bez ingerencji hodowcy. To tarła skłania ryby kwaśna woda i obecność roślin liściastych. Samica składa jaja na spodniej stronie liści, larwy wylęgają się po dwóch dniach.
Ciekawostki:
Często bywa mylona z Axelrodia stigmatias (odmiana Colombia), od której odróżnia się mniej wydłużoną sylwetką oraz intensywniejszym ubarwieniem.