Napowietrzanie wody

 

Jak zadbać o prawidłową ilość tlenu w akwarium?
Napowietrzanie wody w akwarium jest niezbędne, dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji ryb – dzięki niemu zachodzą też prawidłowo procesy oczyszczania wody w filtrze. W tym artykule opiszemy najpopularniejsze metody napowietrzania.

Napowietrzanie filtrem wewnętrznym
Większość filtrów wewnętrznych posiada wężyk, którym pobierane jest powietrze znad akwarium. Następnie przechodzi ono przez komorę filtra i wydostaje się wraz ze strumieniem wody.
Jeśli filtr nie posiada przewodu powietrznego, można go umieścić płytko pod powierzchnią wody, by była ona w stałym ruchu – to także pomaga w napowietrzeniu wody.

Napowietrzanie wody filtrem zewnętrznym z deszczownicą
Po wyposażeniu filtra zewnętrznego w deszczownicę, możemy uzyskać dwa warianty znacznie poprawiające napowietrzenie wody. Pierwszy z nich to deszczownica umieszczona nad powierzchnią wody, kierująca strumienie pionowo w dół, imitująca krople wody wpadające do zbiornika. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne jeśli chodzi o dostarczenie tlenu jak również bardzo efektowne. Drugi to deszczownica umiejscowiona pod powierzchnią wody i skierowana pod skosem do góry (nie pionowo). W tej sytuacji uzyskamy efekt falowania, którego skutkiem będzie znacząca poprawa napowietrzenia w akwarium. Deszczownica zmniejsza także przepływ wody w akwarium (co jest przydatne wtedy, gdy wydajność filtra jest zbyt duża w stosunku do wielkości akwarium).

Zewnętrzny filtr akwariowy


fot. Filtr zewnętrzny z deszczownicą

Filtr kaskadowy
Ruch wody wypływającej z filtra kaskadowego jest wystarczający, do dobrego natlenienia akwarium. Im wyżej jest on umiejscowiony nad lustrem wody, tym bardziej efektywne jest napowietrzanie, ale i głośniejsze jest działanie filtra. Filtr kaskadowy daje mniejsze możliwości regulacji, niż pozostałe rodzaje filtrów, ale także jest bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Brzęczyk – pompka napowietrzająca
Pompka napowietrzająca jest dobrym rozwiązaniem zarówno w małym jak i dużym akwarium. Składa się z niewielkiego silniczka, przewodu powietrznego i kostki (taśmy lub kurtyny) napowietrzającej, która rozbija strumień powietrza na wiele drobnych pęcherzyków. Istnieją trzy rodzaje pomp – membranowe, tłokowe i wirnikowe. Moc pompy należy dobrać do pojemności akwarium. Warto natomiast zachować pewien margines i kupić pompkę bardziej wydajną, ponieważ w przyszłości będziemy mogli użyć urządzenia do 2 lub nawet 3 zadań jednocześnie (np. podłączenie wewnętrznego filtra gąbkowego i kostki napowietrzającej lub obsługa 2 zbiorników).

Napowietrzanie akwarium


fot: Napowietrzanie przy pomocy pompki napowietrzającej
Dzięki zastosowaniu tych metod napowietrzania unikniemy problemów z niedoborem tlenu w akwarium. Warto pamiętać, że woda musi być napowietrzana przez cały czas i nie wolno wyłączać urządzenia napowietrzającego na noc. Naturalną metodą napowietrzania wody, jest posadzenie w akwarium dużej ilości roślin i zapewnienie im odpowiedniego oświetlenia.