Nazwa: Uklejka naga, Razbora naga

Nazwa łacińska: Sawbwa resplendens

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 3-4 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60l

Temperatura wody: 20 - 25°C

Parametry wody: pH 7,0- 8,5, średnio twarda do twardej

Pokarm: Suchy, mrożony i żywy

Charakterystyka:
Uklejka naga jest endemicznym gatunkiem pochodzącym z jeziora Inle oraz otaczających je podmokłych terenów we wschodniej Birmie. Środowisko to charakteryzuje się płytką, przejrzystą wodą, gliniastym podłożem, a w strefie przybrzeżnej rosnącymi trawami i trzcinami.

Jest to niewielka ryba, dorastająca do 3-4 cm długości o silnie wydłużonym ciele i smukłej sylwetce. Ubarwienie samców i samic znacznie różnią się od siebie. Samce mają srebrzyste ciała z błękitnym połyskiem. Przód głowy oraz rozwidlone końce płetwy ogonowej mają kolor pomarańczowo- czerwony. Pozostałe płetwy są przezroczyste.Ciało samicy ma barwę oliwkowo- złotą, wszystkie jej płetwy są przezroczyste, a u nasady płetwy odbytowej znajduje się ciemna plamka. Samice są ponadto nieco mniejsze i bardziej krągłe od samców.

Gatunek spokojny i towarzyski, czasami ryby mogą być nieco płochliwe i nieśmiałe. Najlepiej trzymać grupę 6-10 osobników z przewagą samic. Samce mogą rywalizować ze sobą i zachowywać się nieco agresywnie, ale nie robią sobie krzywdy. Można trzymać je w akwarium towarzyskim razem z innymi, niewielkimi rybami, jednak najlepiej czują się w zbiorniku jednogatunkowym. Aktywne w ciągu dnia, przebywają głównie w środkowej i górnej części zbiornika.
Akwarium dla uklejki nagiej powinno być obficie obsadzone różnorodną roślinnością i jednocześnie zapewniać dużo wolnej przestrzeni do pływania. Jako podłoża można użyć piasku lub żwiru, najlepiej w ciemnym kolorze. Jako dekoracji można użyć kamieni, najlepiej wapieni, które pomogą utrzymać właściwe parametry wody. Światło niezbyt intensywne, najlepiej rozproszone przez rośliny pływające. Zbiornik musi być też szczelnie przykryty, bo ryby mają tendencję do wyskakiwania. Gatunek bardzo wrażliwy na jakość wody oraz wahania temperatury i pH. Konieczna dobra filtracja oraz cotygodniowe podmiany 20-30 % wody.

Ryby w zasadzie wszystkożerne i mało wybredne. Żywią się pokarmem suchym, roślinnym oraz mrożonym (dafnia, ochotka, artemia ) czy żywym (rozwielitki, oczliki). Ważne, aby pokarm był właściwie rozdrobniony.

Rozmnażanie:
Gatunek dość trudny do rozmnożenia. Do tarła najlepiej wybrać starsze osobniki (samca i 2-3 samice) i przenieść je do osobnego zbiornika wyposażonego w mopy, mech jawajski lub rośliny szerokolistne. woda powinna być twarda i nie cieplejsza niż 22°C. Po wpuszczeniu tarlaków do akwarium, codziennie podmieniamy 50% wody na chłodniejszą o 2-3 stopnie. W tym czasie karmimy ryby niewielkimi ilościami żywego pokarmu. Do tarła dochodzi zazwyczaj po kilku- kilkunastu dniach. Samica składa ikrę przez 3-4 kolejne dni. Po tym czasie tarlaki najlepiej odłowić, a akwarium z ikrą lekko zacienić. Młode wykluwają się po kilku dniach i praktycznie od razu pływają w poszukiwaniu pożywienia (ciałko żółtkowe u młodych jest bardzo niewielkie). Przez pierwszy tydzień narybek należy karmić tzw. pyłem. Następnie przyjmują niewielkie larwy solowca oraz drobne pokarmy suche.