Nazwa: Danio tęczowy

Nazwa łacińska: Brachydanio albolineata, Danio albolineatus

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 6,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 20-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-8,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Danio tęczowy (nazwa “danio perłowy” jest zarezerwowana dla microrazbory galaxy) dość często można go spotkać w handlu i również w krajowych akwariach. Ryby te występują dość powszechnie w południowo- wschodniej Azji, między innymi na terenie Sumatry, Birmy i Tajlandii. Zamieszkuje różne typy siedlisk, od dobrze natlenionych, czystych strumieni o skalistym podłożu, po spokojne zbiorniki wodne, takie jak stawy, płytkie rowy czy pola ryżowe. W handlu dość rzadko można spotkać dzikie okazy- większość pochodzi z hodowli.

W zależności od pochodzenia może mieć różne ubarwienie. Ryba może mieć jasno żółte, różowe lub srebrne ciało i dwa niebiesko-czerwone paski, ciągnące się wzdłuż linii bocznej od pokryw skrzelowych, aż do nasady płetwy ogonowej. Całe ciało silnie połyskujące i opalizujące. Płetwa ogonowa rozwidlona, wszystkie płetwy przeźroczyste. Płeć dość trudna do odróżnienia. Samice są nieco większe i bardziej krągłe od samców, które z kolei charakteryzują się intensywniejszym ubarwieniem. Różnice te stają się bardzo wyraźne w czasie tarła.

W handlu można również spotkać odmianę złotą, która tak naprawdę jest wersją albinotyczną tego gatunku. Jak wszystkie danio, jest to gatunek o łagodnym i przyjaznym usposobieniu, co czyni go idealnym kandydatem do akwarium towarzyskiego. Brak specyficznych wymagań i duża tolerancja względem chemii wody sprawia, że może być hodowany z przedstawicielami wielu różnych gatunków. Najlepiej czuje się w grupie, składającej się z 6-10 osobników- wykazuje wtedy najbardziej naturalne zachowania. Jest rybą bardzo aktywną i ruchliwą, dużo pływa w środkowej części akwarium oraz tuż pod powierzchnią.

Wymaga długiego, niekoniecznie głębokiego akwarium, zapewniającego rybom przestrzeń do pływania. Jako podłoże sprawdzi się piasek lub drobny żwir. Zbiornik można obsadzić po bokach roślinami, pozostawiając jednak sporo miejsca pośrodku. Jako dekoracji można użyć otoczaków, korzeni i kawałków drewna. Oświetlenie niezbyt silne.. Nurt wody powinien być wyczuwalny, jednak niezbyt mocy, ponieważ gatunek ten będzie szukał raczej spokojniejszych miejsc. Akwarium powinno być wyposażone w ciasno przylegającą pokrywę, ponieważ danio mają tendencję do wyskakiwania. Wskazane regularne, niewielkie podmiany wody.

Danio tęczowy w naturalnym środowisku żywi się głównie owadami i ich larwami. W akwarium można karmić dobrej jakości pokarmem suchym w płatkach lub mikrogranulatami, jednak najlepiej podawać pokarm żywy lub mrożony, taki jak oczliki czy larwy solowca.

Rozmnażanie:
Gatunek dość łatwy do rozmnożenia (nawet bez interwencji akwarysty), o ile ryby są w dobrej kondycji i mają zapewnione optymalne warunki. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania potomstwa, parę ryb lub niewielką grupę należy umieścić w ok. 50-litrowym akwarium tarliskowym wyłożonym mchem. Najlepiej wybrać do tego najgrubsze samice i najlepiej wybarwionych samców. Woda w zbiorniku tarliskowym powinna mieć temperaturę około 26ºC oraz zawierać duże ilości garbników (w tym celu można użyć liści lub szyszek olchy). Tarlaki powinny być obficie karmione żywymi lub mrożonymi larwami owadów. Po złożeniu ikry, rodziców najlepiej odłowić, ponieważ mają tendencję do zjadania zarówno ikry, jak i narybku. Młode wykluwają się po 24-36 godzinach, a po 3-4 dalszych dniach zaczynają pływać po zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszych dniach należy karmić maluchy pierwotniakami, a potem podawać świeżo wyklute larwy artemii.

Galeria