Brzanka mszysta
22 sty 2016, Posted by Karpiowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Brzanka Mszysta
Nazwa łacińska: Puntius Tetrazona
Rząd: Karpiokształtne
Rodzina: karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: odmiana hodowlana
Wielkość: do 6 cm
Usposobienie: łagodna jeśli jest trzymana w stadzie co najmniej 5-6 sztuk
Wielkość akwarium: > 120 l
Temperatura wody: 20-24°C
Parametry wody: pH 6.0-7.5
Pokarm: suchy w płatkach i granulowany, mrożony, żywy
Charakterystyka:
Ten gatunek rodziny karpiowatych nie występuje w naturze. Brzanka mszysta jest to sztucznie wyhodowana odmiana Brzanki sumatrzańskiej. Charakteryzuje się wysoką, bocznie spłaszczoną sylwetką. Osobniki są ciemnozielone, o odcieniu wpadającym w granat. Płetwy są czarne lub ciemnogranatowe o intensywnie czerwonych końcówkach. Samce mają także czerwony pysk oraz nieco mniejsze ciało niż samice, które są przy tym bardziej okrągłe w partiach brzusznych. Osobniki dorastają do 6 cm długości i żyją 5-7 lat.
Ryby najlepiej czują się w większych grupach, są wtedy mniej agresywne oraz tworzą wewnętrzną hierarchie. Dominantem w stadzie może być zarówno samiec, jak i samica. Są bardzo energiczne i ruchliwe, przebywają głównie w środkowych partiach akwarium.
Dla grupy ryb odpowiedni będzie zbiornik o długości minimum 80 cm. Akwarium powinno być bogato obsadzone roślinnością, gdyż osobniki śpią z opuszczonym pyskiem wśród roślin. Sadząc rośliny należy jednak pamiętać o pozostawieniu miejsca do pływania. Brzanka mszysta pozwala się hodować z akwariach wielogatunkowych, pod warunkiem, że występuje ona w większych stadach. Nie należy trzymać ich z rybami o weloniastych płetwach, gdyż mają tendencje do ich podgryzania. Zbiornik warto wyposażyć w dużą ilość kryjówek, korzeni i kamieni. Woda powinna mieć temperaturę około 20-24°C i odczyn obojętny (pH 6.0-7.5). Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wody, dlatego należy zapewnić wydajną filtrację. Lubi również wyczuwalny prąd wody. Brzanka mszysta nie ma szczególnych wymagań co do oświetlenia, można więc zastosować takie, które najbardziej odpowiada naszym upodobaniom.
Ryby tolerują pokarm suchy, żywy i mrożony. Dietę należy wzbogacać pokarmem roślinnym.
Rozmnażanie:
Parę osobników należy umieścić w akwarium z dużą ilością roślin. Ponieważ ryby mają tendencje do zjadania ikry, właściwym rozwiązaniem będzie umieszczenie w zbiorniku rusztu ikrowego. Woda powinna być ok. 2-3°C wyższa niż w pierwotnym środowisku. Osobniki należy wcześniej obficie nakarmić żywym pokarmem. Do tarła następuje zazwyczaj dzień po umieszczeniu pary w przygotowanym akwarium. Dorosłe osobniki należy odłowić. Wylęg następuje po ok. 36 godzinach. Po 5 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. W tym okresie należy go karmić mikro pokarmami.
Czy Brzanka Mszysta stworzy jedno stado z Sumatrzańską? Chciałbym mieć jedne i drugie, ale miejsca mam tylko na jedno stadko. może ktoś potrafi podpowiedzieć?
Trzymałem kiedyś obydwa gatunki razem i one trzymały się w jednym stadzie. Dużo też zależy od wielkości stada im większe tym większa szansa że będą pływać osobno.
u mnie tworzą jedno stado,mam 10 mszystych i 5 sumatrzanskich
Będą się trzymać razem. Mam kilka takich i kilka takich i trzymają się razem. Czasem któraś gania pozostałe ale, co ciekawe, nie zawsze ta sama. Z innych ciekawostek trzyma się z nimi również jedna bocja wspaniała 🙂 W końcu też z Sumatry i ubarwienie podobne 🙂
Przecież to ten sam gatunek,mszysta jest odmianą barwną brzanki sumatrzańskiego,będą pływały razem i jeszcze się rozmnażały że sobą