Nazwa: Brzanka wysmukła - Brzanka Titteya

Nazwa łacińska: Puntius titteya

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Sri Lanka

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 22-27 °C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 6-18° dGH

Pokarm: żywy, mrożony i drobny suchy

Charakterystyka:
Brzanka Titeya znana jest także jako Brzanka Wysmukła. Jest to gatunek endemiczny, a jego przedstawiciele zamieszkują dorzecza rzek Kelani i Niwala, w południowo-zachodniej części Sri-Lanki. Ciała samców mają czerwone ubarwienie, u samic tylko płetwy przybierają tę barwę. Część brzuszna jest kremowa. Charakterystycznym elementem wyglądu zewnętrznego są dwa czarne pasy, z których jeden biegnie od pyska do części ogonowej, a drugi wzdłuż grzbietu. Samce są nieznacznie mniejsze od samic. Osobniki zdecydowanie lepiej czują się w grupach. Mają przyjazną naturę, są dosyć aktywne. Można hodować je w akwariach wielogatunkowych. Są szczególnie polecane początkującym akwarystom.

Zbiornik powinien mieć ok. 60 cm długości. Sceneria akwarium powinna składać się z roślin, korzeni oraz gałęzi, gdyż osobniki przepadają za kryjówkami oraz zakamarkami. Gatunek jest wytrzymały na właściwości chemiczne wody, jednak przepada za jej wymuszonym nurtem. Osobniki przyjmują pokarmy suche, lecz najlepszym rozwiązaniem będzie dokarmianie ich pokarmami żywymi i mrożonymi.

Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe powinno być dobrze zacienione oraz zaopatrzone w mchy i rośliny drobnolistne. Dobrze jest zdecydować się na zbiornik nie przekraczający 60 cm długości. Woda powinna być lekko kwaśna (najlepiej pH 7.0), o temperaturze 22-24 °C. Do akwarium należy przenieść samca i samicę. Tarło powinno nastąpić następnego dnia. Po pojawieniu się ikry należy odłowić dorosłe osobniki, gdyż mają w zwyczaju ją wyjadać. Wylęg następuje po ok. 24 godzinach. Narybek należy karmić mikro pokarmami w płynie lub żelu.

Galeria