Podstawy akwarystyki

 

Zakładamy akwarium

26 sty 2016, Posted by admin in 2016, Artykuły

Zakładamy akwarium! I co teraz?

Większość osób posiadających już swoje akwaria na początku zadawało sobie to właśnie pytanie. W tym artykule dowiecie się bardzo ważnych, ale równocześnie prostych informacji, które są niezbędne w początkowej fazie zainteresowania zakładaniem własnego akwarium. Zapewniamy Państwa, że informacje, które przeczytacie poniżej są poparte fachową literaturą i nic co jest w nim zawarte nie jest przypadkowe. Zacznijmy od początku.

Wielkość Akwarium

Akwaria posiadają różną wielkość – ze względu na pojemność dzielimy je na kilka typów. Postaramy się w kilku słowach przedstawić Państwu, jakie i do czego się najlepiej nadają, aby mogli Państwo dobrać odpowiedni typ dla swoich potrzeb i wymagań.

Lampa LED do akwarium
Reklama

1. Akwaria bardzo małe (nano akwaria) – są to akwaria, których pojemność nie przekracza zazwyczaj 30 litrów wody. Zbiorniki te są polecane są osobom mającym wprawę w działaniach z rybami i akwariami, gdyż utrzymywanie w nich idealnego środowiska jest dość trudne. Najczęściej takie akwaria służą osobom wprawionym jako zbiorniki kwarantannowe lub przeznaczone do rozmnażania konkretnych gatunków ryb.

2. Akwaria małe – pojemność takich akwariów waha się od 30 do 60 litrów wody. Zazwyczaj przez fachowców nie są one polecane osobom początkującym, gdyż jak w przypadku nano zbiorników utrzymanie w nich odpowiedniego środowiska biologicznego nie należy do najprostszych. Ten typ akwarium używany jest do rozmnażania zarówno roślin, jak i niektórych gatunków ryb.

3. Akwaria średnie – Te akwaria to najbardziej odpowiedni typ dla osób początkujących. Ich pojemność wynosi od 60 do 120 litrów wody, co daje już łatwiejsze w utrzymaniu warunki do pracy dla osób początkujących. Zawodowcy najczęściej rozmnażają w takich akwariach rośliny oraz ryby.

4. Akwaria duże – są to akwaria, których wielkość waha się od 120 do aż 450 litrów, należą one do segmentu najczęściej wybieranych jako dekoracja do domów potencjalnych klientów. W tego typu akwariach istnieje możliwość trzymania praktycznie każdego rodzaju ryb oraz roślin.

5. Akwaria bardzo duże – do tej kategorii zaliczamy akwaria o pojemności od 450 do około 800 litrów. Są one doskonałym wyborem, jako akwaria dekoracyjne, do domów jak i do firm. Należy mieć na uwadze, że prace, które wiążą się z dbaniem o takie akwarium wymagają już pewnego doświadczenia i wyposażenia niezbędnego przy tej wielkości akwarium. Ogromnym plusem jest ich stabilność biologiczna, która ogranicza do minimum konieczność ingerencji wewnątrz zbiornika i wymiany wody w całości. Wystarczająca co tygodniowa wymiana około 15-20% całości wody na odstaną świeżą wodę, zapewni posiadaczowi takiego akwarium wieloletnią piękną współpracę.

6. Akwaria specjalistyczne – są to praktycznie wszystkie akwaria o pojemności powyżej 800 litrów. Zbiorniki te są zwyczajowo przeznaczone dla profesjonalnych akwarystów, gdyż gabaryty i ich waga są zbyt duże, jako ozdoba zwykłego domu. Akwaryści najczęściej w tego typu akwariach mają możliwość, aby rozmnażać zarówno duże ryby jak i duże rośliny. Stabilność biologiczna w nich to praktycznie odpowiednik środowiska naturalnego. Oznacza to, że odpowiednio pielęgnowane i zadbane akwaria o tych pojemnościach zapewniają niepowtarzalną możliwość obserwacji życia w ich wnętrzu i wielką harmonię w pomieszczeniach, w których zostały ustawione.

Gdzie ulokować akwarium w domu i jakie środki ostrożności mieć na uwadze?

Jest to bardzo istotna sprawa z kilku powodów. Niektóre akwaria mogą posiadać tak ogromną masę, że może zaistnieć niebezpieczeństwo różnych nieprzyjemnych zdarzeń. Poniżej znajdują się praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć ich wystąpienia.

Po pierwsze, warto pamiętać, aby umieszczać akwaria w miejscach nienasłonecznionych. Wynika to z faktu, iż w przypadku ciągłego nasłonecznienia woda się podgrzewa, a tow połączeniu z dużą ilością światła prowadzi do szybkiego rozwoju glonów. Dlatego warto pamiętać, że stanowisko w domu zarówno przy grzejniku, oknie czy tego typu miejscach, jest bardzo niepolecane przez profesjonalistów. Dobrym pomysłem będą zawsze ciemniejsze zakątki mieszkania, które dodatkowo zapewnią lepsze doświadczanie podwodnych krajobrazów. Jeżeli posiadamy małe akwarium słodkowodne, można umieścić je na biurku lub na odpowiedniej podstawie, która musi być prawidłowo wypoziomowana. W przypadku specjalnych akwariów, mogą one również pełnić rolę „ścian” oddzielających pokoje, co niejednokrotnie sprawia ogromne wrażenie na gościach. Rozważając umiejscowienie zbiornika należy pamiętać, że po napełnieniu wodą posiada ono znaczącą masę – w przybliżeniu można przyjąć, że na 1 litr jego pojemności przypada nieco ponad 1 kg masy, co w niektórych przypadkach tworzy ogromne ciężary. Istotny jest również fakt, że jeżeli mebel lub inna obudowa obejmuje pięć ścianek akwarium, należy pamiętać o pozostawieniu od góry dostatecznej wolnej przestrzeni dla swobodnej manipulacji przy pracach pielęgnacyjnych i instalowaniu urządzeń technicznych.

Reasumując, można stwierdzić, że akwarium o pojemności do około 120 litrów można swobodnie umieszczać na różnego rodzaju meblach, oczywiście z zachowaniem odpowiedniej staranności o stabilizację. Jednak większe, a tym bardziej dużo większe zbiorniki, należy już umieszczać w odpowiednio przygotowanych miejscach, gdyż ich gabaryty i ciężar mogą być utrudnieniem dla prawidłowego umieszczenia w warunkach domowych.

Jakie wyróżniamy rodzaje akwariów?

W tym poradniku przedstawimy Państwu sześć najbardziej typowych rodzajów akwariów, które spotykamy w domach i nie tylko. Do każdego rodzaju postaramy się w prostych słowach wyjaśnić, na czym polega ich wyjątkowość i zastosowanie.

1. Akwarium ogólne – wielogatunkowe – jest to najbardziej pospolity typ akwarium, ale również taki, który musi sprostać wielu zadaniom. Wiele osób wybiera do swojego zbiornika ryby czy rośliny kierując się tylko ich efektownym wyglądem. Jednak istnieje kilka bardzo ważnych kwestii, które należy mieć na uwadze przy tworzeniu akwarium ogólnego. Najważniejsze jest to, aby wszystkie ryby i rośliny posiadały bardzo zbliżone wymagania, co do takich aspektów jak: temperatura, oświetlenie, woda czy odżywianie. Warto pamiętać również, że powinno się starać nie umieszczać w takim akwarium ryb, które są drapieżne, ryb które mają tendencję do zbytniego kopania w podłożu, a nawet ryb, które zjadają rośliny.

Akwarium wielogatunkowe



fot: Akwarium ogólne

2. Akwaria roślinne (holenderskie) – jest to specyficzny rodzaj akwarium, który początkowo zyskał sławę w wielu firmach. Wyróżniającą cechą jest umieszczenie w akwarium samych roślin. Czy to źle? Oczywiście, że nie! Akwaria holenderskie u swoich profesjonalnych właścicieli, są tak pieczołowicie projektowane, że nawet najmniejsze listki roślin mają swoje miejsce. W tego typu zbiornikach chodzi o to, aby sama roślinność poprzez odpowiednie jej dopasowanie zarówno kolorystyczne jak i wizualne, sprawiała radość ludziom i wzbudzała u nich zachwyt, podczas oglądania przez szybę. Pięknie ustawione i falujące w wodzie rośliny potrafią uspokoić nawet najbardziej zestresowane osoby, czy najbardziej wymagających estetów.

Piękne akwarium roslinne



fot: Akwarium roślinne

3. Akwaria biotopowe – jak sama nazwa wskazuje, są to takie zbiorniki, których zadaniem jest dać możliwie jak najbardziej zbliżony efekt do konkretnego biotopu, czyli konkretnego środowiska naturalnego z różnych zakątków świata. Przykładem mogą być akwaria wzorowane na Azję, Amerykę północną czy południową, Afrykę, a nawet rzeki. Każdy z takich biotopów, może mieć również swoje różne wersje jak bagna, lasy czy konkretne regiony. Przy urządzaniu takiego, dość niełatwego akwarium musimy jak najlepiej odwzorować panujące tam warunki. Należy stosować jak najbardziej zbliżone podłoże, wybrać gatunki ryb i roślin, które występują na danym terenie w środowisku naturalnym. Te i wiele innych czynników potrafią ostatecznie stworzyć niewyobrażalnie piękne akwaria.

Akwarium biotopowe czyli naturalne



fot: Akwarium biotopowe

4. Krewetkarium – jest to dość nowa forma tworzenia akwarium. Parę lat temu okazało się, że wiele osób bardzo ceni za swój wygląd i ogólne cechy, krewetki. Znaczna ilość gatunków krewetek sprawia, że z czasem ludzie zaczęli rozmyślać, jakby je wprowadzić do akwarium. Dzisiaj można tworzyć bardzo ładne, małe zbiorniki zarówno dla samych krewetek, jak i krewetek z niewielkimi rybami. Liczne kolory krewetek i ich wygląd sprawiają, że można mieć w domu coś niecodziennego i bardzo wizualnie ładnego. Nie bez znaczenia jest też bardzo łatwy dostęp do wielu odmian tych zwierząt na rynku, otwierający drogę akwarystom do tworzenia ciekawych aranżacji a nawet zakładania hodowli w domu.

5. Akwarium morskie – jest to specyficzna i najbardziej wymagająca gałąź akwarystyki, która potrafi być niesamowicie widowiskowa. Duże akwaria, w których oglądamy niespotykane dotąd ryby, rośliny i zwierzęta. Z tą jednak zmianą, że żyją w nich organizmy słonowodne. Należy pamiętać, że organizmy żyjące w słonowodnych warunkach, są delikatne i wymagają idealnych warunków. Zazwyczaj są one znacznie bardziej podatne na zmiany parametrów wody niż mieszkańcy akwarium słodkowodnego. Z tego powodu akwaria morskie nie są tanie w zakładaniu i późniejszym użytkowaniu (mimo, że koszty utrzymania zbiornika są znacznie niższe niż jego założenia). Kluczową role przy obsłudze odgrywa wiedza akwarysty – tutaj najmniejszy błąd może nas kosztować dość sporo. Z drugiej strony kiedy już przyswoimy niezbędne informacje to będziemy mieć okazje stworzyć coś wyjątkowego, co zrobi wrażenie na niejednym gościu odwiedzającym nasze mieszkanie lub firmę.


Źródła:
Peterc Beck – Akwarium dla początkujących: jak właściwie urządzić akwarium? MULTICO Oficyna Wydawnicza
Mirosław Huszcz – Akwarium i jego mieszkańcy. Wydawnictwo Spółdzielcze – Warszawa 1985
Peter Stadelmann – Akwarium – urządzenie akwarium – jego obsługa nie jest trudna. Oficyna Wydawnicza „Delta W-Z” Warszawa 1990.
Hans J. Mayland – Moje akwarium.
Peter Beck – Rośliny akwariowe. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa 2002

Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione