Nazwa: Tęczanka Boesemana - Tęczanka wspaniała

Nazwa łacińska: Melanoteania boesemani

Rząd: Aterynokształtne

Rodzina: Tęczankowate (Melanotaeniidae)

Pochodzenie: Nowa Gwinea – jeziora Ayamaru, Hain, Aytinjo

Wielkość: samiec 11-12 cm, samica 10 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 25-28°C

Parametry wody: pH 7,0-8,0 GH 5-20°dGH

Pokarm: suchy, mrożony i żywy

Charakterystyka:
Tęczanka Boesemana została odkryta w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku na pojezierzu Ayamaru w Nowej Gwinei. W naturalnym środowisku zamieszkuje spokojne, przybrzeżne strefy jezior oraz rozlewiska. Obecnie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, wpisanym do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN). Jej potoczna nazwa (Tęczanka wspaniała) pochodzi od pięknego, intensywnego ubarwienia przechodzącego od pomarańczowego ogona, poprzez zieleń i żółć, aż do niebieskiej głowy. To intensywne umaszczenie można obserwować jedynie u samców, samice są zazwyczaj żółte lub zielonkawe, lekko połyskujące w przedniej części. Ciała tęczanek są torpedowate, bocznie spłaszczone. Jest to ruchliwa ryba ławicowa. Samce tego gatunku mają do 11 cm długości i są intensywnie kolorowe. Można dostrzec u nich garb tłuszczowy. Ich sylwetka jest bardzo szeroka i przypomina romb. Z kolei samice są mniejsze – dorastają do około 8 cm długości, a ich ciało jest smuklejsze. Tęczanka Boesemana jest rybą stosunkowo łatwą w hodowli, polecaną nawet początkującym akwarystom. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium towarzyskiego, ponieważ nie jest agresywna wobec innych gatunków. Tęczanki karmi się pokarmem suchym, żywym lub mrożonym. Dobrze czują się w grupach po minimum 6 osobników tego samego gatunku – dla takiej grupy akwarium powinno mieć przynajmniej 120 litrów. Optymalny będzie rozmiar 240 litrów. Jeśli nie zapewnimy im dostatecznie dużego zbiornika, zostanie zahamowany ich rozwój. Tęczanki lubią wodę twardą (pH 7,0 – 8,0) dlatego do ich akwarium powinniśmy wybierać rośliny które w takiej wodzie przetrwają. Rośliny powinny być gęsto obsadzone przy ściankach akwarium, tak by ryby miały jak największą przestrzeń do pływania. Ryby są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody, dlatego należy zapewnić im wydajną filtrację oraz częste podmiany. Podłoże powinno zostać wyłożone piaskiem, zaś akwarium szczelnie przykryte. Tęczanki lubią wyskakiwać ponad powierzchnię wody.

Karmienie tych ryb nie sprawia akwarystom najmniejszych kłopotów. Tęczanki Boesemana chętnie jedzą pokarm suchy (zarówno w płatkach jak i granulowany), mrożony oraz żywy. Jako że są to ryby o nie najmniejszych rozmiarach z łatwością radzą sobie z pokarmem grubszym (np. o większej granulacji). Warto aby ich dieta była urozmaicona i nie opierała się się tylko na jednym rodzaju pokarmu. Trzeba również uważać, aby ich nie przekarmiać, ponieważ często cierpią na dolegliwości jelitowe.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie powinno odbywać się w zbiorniku tarliskowym o długości min. 80 cm, wypełnionym wodą
o pH 6.8 – 7.3 i temperaturze około 17 stopni. Dodatkowo w akwarium powinien się znaleźć mop akwarystyczny lub drobno-liściaste rośliny. Należy wybrać dobrze wcześniej wykarmionego samca
i samicę – oba okazy jak największe i najpiękniejsze – i przenieść je do zbiornika tarliskowego. Ryby będą potrzebowały kilku dni na wycieranie się. Ikra będzie pojawiała się codziennie. Ponieważ ryby chętnie zjadają ikrę, należy pamiętać o ich odseparowaniu. Ikrę (najlepiej tą złożoną na liściach roślin) trzeba przenieść do osobnego akwarium. Wylęg następuje w ciągu tygodnia lub dwóch. Narybek będzie potrzebował planktonu, a w późniejszym etapie rozwoju – larw skorupiaków lub artemii. Należy dbać o pH wody i regularnie ją podmieniać (najlepiej codziennie). Po wykluciu dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do akwarium kilku niewielkich ślimaków, które pomogą utrzymać dobre parametry wody, zjadając pokarm zalegający na dnie. Warto pamiętać o filtrze pracującym łagodnie i nie wywołującym silnego ruchu wody a jednocześnie natleniającym zbiornik. Odchowanie narybku zazwyczaj nie sprawia problemów. Swoje intensywne ubarwienie uzyskują dopiero po roku od od narodzin.

Ciekawostki:
U ryb pochodzących z odłowu piękne ubarwienie samców zanika po kilku pokoleniach w hodowli akwariowej.

Galeria