Kiryśnik czarnoplamy
17 lut 2016, Posted by Kiryskowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Kiryśnik czarnoplamy
Nazwa łacińska: Megalechis thoracata
Rząd: Sumokształtne
Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)
Pochodzenie: dorzecza Amazonki, Gujana, Trynidad i Martynika
Wielkość: do 18 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 240 l
Temperatura wody: 18-24°C
Parametry wody: pH 6,0-8,0 GH 5-16°dGH
Pokarm: granulowany, w tabletkach oraz żywy i mrożony
Charakterystyka:
Kiryśnik czarnoplamy zamieszkuje rzeki i strumyki Ameryki Południowej, w tym Amazonkę, oraz wody Gujany. Ryba tworzy w naturze wiele ekotypów, osobniki występują w różnym kształcie i ubarwieniu. Można napotkać je przede wszystkim na terenach słabo oświetlonych. Charakteryzuje się parą wąsików przy otworze gębowym. Masywne ciała osobników mogą mieć nawet 18 cm długości. Są dolnie spłaszczone. Ubarwienie z reguły jest metaliczno-szare z ciemnymi plamkami. Część brzuszna samic jest biała, zaś u samców lekko fioletowa lub rdzawoczerwona. Płetwy piersiowe samców są wydłużone i zakończone kolcami pokrytymi drobnymi ząbkami, natomiast u samic małe i ciemne. Charakterystycznym dla gatunku zachowaniem jest gwałtowne podpływanie do powierzchni wody i pobieranie kilku łyków powietrza. Usposobienie tych ryb jest spokojne, mogą przebywać w akwariach wielogatunkowych. Starsze osobniki mogą przejawiać agresywne zachowania wobec innych ryb dennych, które objawia się trącaniem. Sporadycznie zdarza się również, że zjada małe rybki akwariowe. Zaleca się hodować kilka osobników tego gatunku w jednym zbiorniku, choć może też żyć pojedynczo. Mogą dzielić akwarium z takimi rybami jak tetry i brzanki, a także znacznie większymi rybami np. afrykańskimi pielęgnicami. Zajmuje głównie denną część zbiornika, a jego aktywność można zaobserwować głównie nocą. Jest rybą bardzo ciekawską, chętnie penetrującą wszystkie zakamarki, spędza dużo czasu na przekopywaniu podłoża w celu znalezienia jedzenia. W dobrych warunkach żyje 10- 15 lat.
Akwarium powinno być możliwie duże, o długości min. 140 cm. Dno zbiornika należy wyściełać piaskiem lub żwirem. Dostęp do światła powinien być ograniczony, gdyż ryby przepadają za środowiskiem ocienionym. Korzenie i roślinność pływająca stworzy osobnikom sieć kryjówek i zakamarków. Prąd wody nie może być zbyt silny, a jej parametry to 18 – 24 °C temperatury, 5 – 16 ºdGH twardości oraz 6.0 – 8.0 pH. Kiryśnik czarnoplamy generalnie dobrze adoptuje się niemal w każdych warunkach jeśli tylko woda nie będzie zbyt zabrudzona.
Zbiornik powinien być przykryty ponieważ ryby lubią wyskakiwać z akwarium. Rośliny powinny być mocne i mocno osadzone w podłożu, gdyż ryby mogą je wykopać. Wodę w akwarium należy regularnie podmieniać co tydzień nawet do 40% ponieważ ryby lubią czystą wodę.
Nie są rybami wybrednymi, jeśli chodzi o pożywienie. Kiryśniki lubią żywą i mrożoną ochotkę, larwę czarnego komara, rurecznik. Chętnie zjadają też pokarm suchy który opada na dno ale potrafią się też przyzwyczaić do pokarmu pływającego po powierzchni.
Rozmnażanie:
Akwarium tarliskowe różnić się powinno od codziennego nieco chłodniejszą temperaturą wody. Osobniki dobierają się i rozmnażają bez większego problemu. Prąd wody powinien być możliwie łagodny, by nie zniszczyć budowanego przez samca pod liśćmi roślin bagiennych gniazda z piany. Po złożeniu przez samicę ikry, osobniki należy odseparować, gdyż agresywny samiec pilnujący gniazda może atakować samicę. Ikrę należy przenieść do zbiornika z miękką wodą o temperaturze 24 °C. Po ok. 3 dniach pojawia się narybek, który już po 48 godzinach można karmić np. larwami solowca. Narybek unika światła i chowa w zakamarkach, dlatego należy zapewnić mu schronienie np. przez ustawienie na dnie doniczek lub łupin kokosa.
ja mam białą odmianę tego suma ale nie wiem ile ma centymetrów i czy nie zje mi żab