Nazwa: Sturisoma panamense - brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Sturisoma panamense

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Środkowa

Wielkość: do 25 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 250 l

Temperatura wody: 23-27°C

Parametry wody: miękka do średnio twardej, lekko kwaśna

Pokarm: roślinny

Charakterystyka:
Ten niezwykły gatunek występuje w wodach płynących Panamy, Ekwadoru i Kolumbii. Charakteryzuje się bardzo wydłużonym kształtem ciała. Obserwowana z góry kształtem przypomina samolot. Jej ciało ma kolor szary lub jasno brązowy z ciemnym pasem wzdłuż linii bocznej. Pas ten biegnie również wzdłuż górnej krawędzi płetwy grzbietowej oraz bocznych krawędzi płetwy ogonowej. Ciało jest ogólnie bardzo smukłe, jedynie w okolicach głowy nieznacznie rozszerzone. Ma wydłużony, ostro zakończony pysk, przypominający dziób ptaka. Otwór gębowy skierowany do dołu, zakończony przyssawką. Posiada bardzo wysoką i ostro zakończona płetwę grzbietową. Płetwa ogonowa jest zakończona na obu krawędziach wydłużonymi promieniami, podobnie jak płetwy brzuszne i piersiowe. Płeć możliwa do odróżnienia. Samce mają długie wąsiki oraz wypustki w okolicach skrzeli, które stroszą w przypadku zagrożenia.

Ryba ma spokojny i tolerancyjny charakter, w związku z czym świetnie nadaje się do akwarium towarzyskiego. Przez większość czasu przesiaduje na kamieniach w pobliżu wylotu filtra lub wisi przyklejona do szyby. Porusza się powoli i majestatycznie. Przy aktywnych i agresywnych gatunkach może stać się wycofana i osowiała. Prowadzi nocny tryb życia.
Akwarium dla tego gatunku musi być duże i zacienione. Lubi kryjówki wśród korzeni i kamieni. Na dno najlepiej nada się piasek, można też umieścić w akwarium liście. Należy unikać elementów o ostrych krawędziach lub chropowatej powierzchni. Woda powinna być czysta, dobrze natleniona i posiadać wyraźny nurt. Optymalne parametry to pH pomiędzy 6,0 a 7,0 oraz temperaturze od 23 do 27°C.

Sturisoma panamense odżywia się głównie glonami, które zeskrobuje z szyb oraz kamieni. Jej dietę można uzupełnić warzywami oraz tabletkami ze spiruliną opadającymi na dno, Od czasu do czasu nie pogardzi również pokarmem mięsnym. W zbiorniku nie powinno zabraknąć drewna, które jest ważnym elementem jej pożywienia. Żeruje głównie na dnie.

Rozmnażanie:
Rzadko rozmnażają się w niewoli. Do tarła można zachęcić ryby przez obniżenie temperatury wody do 22- 23°C, a następnie podnoszenie jej codziennie o jeden stopień, aż do 27°C. W tym samym czasie należy podawać rybom pokarm mięsny. Tarło poprzedza około godzinny taniec samca wokół samicy. Odbywa się ono na szybie akwarium lub liściach roślin w zbiorniku ogólnym. Samica składa do 60 jaj na przygotowanej wcześniej powierzchni. Ikry (oraz później narybku) pilnuje samiec. Po kilku dniach
(w zależności od temperatury wody) następuje wylęg. Przez 3-4 dni karmią się zawartością woreczków żółtkowych, po tym czasie należy im zacząć podawać sproszkowaną spirulinę z dodatkiem rozdrobnionego pokarmu mięsnego. Bardzo szybki zaczynają jeść glony z akwarium. Zarówno jaja, jak
i narybek są bardzo wrażliwe na zmianę parametrów wody. Częstym problemem jest także pleśnienie ikry.

Galeria