Nazwa: Bocja indochińska

Nazwa łacińska: Syncrossus berdmorei

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Piskorzowate

Pochodzenie: Tajlandia, Birma

Wielkość: do 15 cm

Usposobienie: Bywa agresywna

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH6,5-7,5 GH 6-15°dGH

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Gatunek ten pochodzi z Południowo- Wschodniej Azji. W naturze zamieszkuje zacienione rzeki i strumienie o wolnym przepływie i piaszczysto- kamienistym podłożu. Charakteryzuje się wydłużoną sylwetką o ostro zakończonym pysku i grubej nasadzie ogona. Ciało jasnokremowe z poprzecznymi, ciemnymi paskami. Dodatkowo cała ryba pokryta jest czarnymi cętkami, które u niektórych osobników występują na całym ciele, a u innych tylko w okolicach głowy i na płetwach. Pysk wyposażony w cztery pary wąsików. Poniżej oka posiada ukryte pod skórą kolce, które wysuwa w sytuacji zagrożenia. Płetwa ogonowa mocno wcięta, wszystkie płetwy w kolorze ciała z czerwonymi końcówkami, pokryte ciemnymi cętkami. Dymorfizm płciowy bardzo słabo zaznaczony, dorosłe samice są nieco większe od samców.

Bocja indochińska (Syncrossus berdmorei) jest żywą, ruchliwą rybą która potrafi być agresywna w stosunku do swojego gatunku jak i do innych ryb w akwarium. Należy trzymać ją w stadzie po kilka sztuk. Tworzy bardzo wyraźne hierarchie, a dominantem jest zazwyczaj największa w grupie samica. Ryba jest najbardziej aktywna po zmierzchu. Przebywa głównie w środkowej i dolnej partii akwarium. Poirytowana potrafi wydawać dźwięki przypominające klikanie.

Zbiornik powinien być duży z dużą ilością kryjówek. Na dno najlepiej wykorzystać drobny żwir kwarcowy lub piasek. Do dekoracji należy wykorzystać korzenie, kawałki drewna, otoczaki czy łupiny orzechów kokosowych. Wszystko należy poustawiać tak aby zapewnić rybie miejsca gdzie będzie mogła się chować ale jednocześnie należy pozostawić jej sporo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, a światło niezbyt mocne lub rozproszone przez rośliny pływające. W akwarium konieczna jest wydajna filtracja. Należy też regularnie podmieniać co tydzień ok. 15-20% wody. Ciało bocji jest wydłużone, lekko bocznie spłaszczone, z pionowymi żółto czarnymi pasami nakrapianymi czarnymi kropkami a płetwy są czerwono-pomarańczowe.

Bocja indochińska jest amatorką ślimaków. Jeśli ktoś posiada plagę niewielkich ślimaków w akwarium to ten gatunek ryby jest idealny do walki z nimi. Oprócz tego jest wszystkożerna zjada pokarm przeznaczony dla ryb dennych w postaci tabletek, pałeczek i granulek. Chętnie przyjmuje też pokarm żywy i mrożony: larwy ochotki, komara i wodzienia.

Rozmnażanie:
Nie rozmnażana w akwarium z racji tego, że ryba w naturze migruje bardzo dużo przenosząc się z miejsca na miejsce i tylko w nielicznych miejscach składa ikrę.

Galeria