Wężogłów chiński
06 paź 2016, Posted by Inne, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Wężogłów chiński
Nazwa łacińska: Channa asiatica
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Żmijogłowowate (Channidae)
Pochodzenie: Azja
Wielkość: 25- 35 cm
Usposobienie: Agresywne
Wielkość akwarium: > 200 l
Temperatura wody: 20 - 25 °C
Parametry wody: pH 5,5-7,5
Pokarm: Żywy, mrożony
Charakterystyka:
Wężogłów chiński (Channa asiatica), zgodnie ze swoją nazwą, pochodzi z Chin, skąd został przeniesiony w inne tereny Azji, między innymi do Tajwanu. W naturalnym środowisku zamieszkuje płytkie zbiorniki zarówno płynące, jak i stojące, preferując siedliska zarośnięte, z dużą ilością kryjówek. Jak wszystkie żmijogłowate dobrze znosi wody o niedużym natlenieniu ze względu na umiejętność oddychania powietrzem atmosferycznym. Może też odbywać krótkie podróże lądowe. Charakteryzuje się silnie wydłużona sylwetką oraz długą płetwą grzbietową, która ciągnie się niemal wzdłuż całego ciała. Spotyka się różne odmiany barwne tego gatunku, typową cechą są jaśniejsze i ciemniejsze pasy w poprzek całego ciała oraz liczne białe punkciki zarówno na ciele, jak i płetwach. Na głowie posiada duże łuski, podobne do łusek naskórkowych węża.
Dymorfizm płciowy dość słabo zaznaczony. Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową, są intensywniej ubarwione i mają więcej białych kropek na ciele. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.
Wężogłów chiński jest rybą drapieżną i agresywną, dlatego odradza się trzymanie go wraz z innymi gatunkami, szczególnie znacznie mniejszymi i powolnymi, dla których będzie stanowił zagrożenie. Młode osobniki można trzymać w stadzie, jednak para, która się dobierze, może próbować przegonić pozostałe ryby, co może skończyć się walkami na śmierć i życie.
Do hodowli pary tego gatunku wymagane jest akwarium o podstawie minimum 100×40 cm. Wysokość jest mniej istotna. Zbiornik powinien być zaopatrzony w dość mocną pokrywę, ponieważ wężogłów może próbować nocnych ucieczek. Ważne też, żeby zostawić minimum 20 cm odstępu pomiędzy powierzchnią wody a pokrywą, ponieważ ryba ta musi mieć dostęp do powietrza atmosferycznego. Preferuje zbiorniki zacienione, silnie porośnięte oraz wyposażone w duże ilości kryjówek. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się piasek lub drobny żwir o zaokrąglonych krawędziach. Ryba ta nie jest wymagającą jeśli chodzi o parametry wody- choć lepiej czuje się w wodzie twardej, potrafi zaadaptować się w różnym środowisku. Dobrze znosi też różne temperatury, chociaż optymalne dla niej warunki to 20 – 25 °C.
Wężogłów zdecydowanie preferuje dietę mięsną. Chętnie przyjmuje pokarm żywy, taki jak dżdżownice, krewetki czy małe rybki. Alternatywnie można mu podawać mrożone owady lub mięso ryb. Należy unikać karmienia wężogłowa mięsem ptaków lub ssaków, które, choć chętnie jedzone, nie służy jego zdrowiu. Suchej karmy zazwyczaj nie chce przyjmować, nawet jeśli jest to pokarm o dużej zawartości białka zwierzęcego.
Rozmnażanie:
Wężogłowy chińskie zazwyczaj osiągają dojrzałość płciową wraz z osiągnięciem około 18 cm długości. Pary dobierają się same i zazwyczaj na całe życie. Jeśli ryby są dobrze karmione i czują się komfortowo
w zbiorniku, powinny rozmnażać się beż ingerencji akwarysty raz do roku. Tarło dobywa się wśród roślin tuż przy powierzchni wody, a jego efektem są jaja unoszące się swobodnie na powierzchni. Jaja te są pilnowane zarówno przez samca, jak i samicę. Po około 1-2 dniach z jaj wylęgają się młode podobne do czarnych kijanek o długości 6-7 mm. Narybek należy karmić od pierwszego dnia drobnym mięsnym pokarmem. Ważne jest też uważna obserwacja młodych i odławianie na bieżąco największych osobników do osobnego zbiornika, ponieważ często zdarzają się przypadki kanibalizmu wśród młodych wężogłowów i bardziej wyrośnięte zjadają swoich drobniejszych braci.
Ciekawostki:
W swojej ojczyźnie Wężogłów chiński jest rybą cenioną w gastronomii.
Podobnie jak rodzimy węgorz, potrafi pokonać lądem spore odległości i przeżyć poza wodą do 4 dni, pod warunkiem, że w tym czasie pozostaje wilgotny.