Nazwa: Sturisoma złocista

Nazwa łacińska: Sturisoma aureum

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Ictaluridae

Pochodzenie: Kolumbia

Wielkość: 15 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 20-26°C

Parametry wody: pH 6,0-7,0 GH4-16°dGH

Pokarm: Roślinny

Charakterystyka:
Sturisoma aureum ma długie smukłe ciało. Ryba podobna do Sturisoma panamense i Sturisoma festivum różni się od nich trochę odcieniami ubarwienia. Posiada też węższą, ostro zakończoną głowę. Płetwa grzbietowa w przeciwieństwie do Sturisoma festivum jest prosta a nie łukowato wygięta. Dymorfizm płciowy jest zauważalny po „bokobrodach” na pysku.

Ryba jest łagodna i towarzyska, należy hodować ją w akwarium z łagodnymi rybami. Zbiornik dla niej powinien być przestronny, intensywnie oświetlony z piaszczystym podłożem, licznymi kryjówkami i gęstą roślinnością. Sturisoma aureum jest wrażliwa na zanieczyszczenia wody, dlatego należy pamiętać o regularnych podmianach wody (10-20% tygodniowo).
Sturisoma złocista jest rybą roślinożerną więc należy karmić ja tak samo jak Sturisoma panamense pokarmem roślinnym w tabletkach i granulacie oraz warzywami takimi jak cukinia, ogórek i brokuł.

Rozmnażanie:
Jeżeli posiadamy dobraną parę, to z rozmnażaniem nie ma problemu. Ubarwienie ryb przed tarłem się zmienia. Ryby przybierają złocisty odcień. Tarło wygląda jak zabawa w berka, rybki ganiają się przez kilka godzin. W czasie tych gonitw ryby splatają ze sobą swe ogony. Samica składa około 100 jajek ikry w najbardziej napowietrzonym miejscu akwarium, może to być kamień, korzeń, duży liść rośliny a nawet szyba akwarium. Ikrą opiekuje się samiec pilnując jej przed intruzami. Po ok. 7-10 dniach młode zaczynają się wylęgać. Młode od razu można karmić takim pokarmem jak dorosłe osobniki. Najlepiej podawać im płatki ze spiruliną.

Galeria