Nazwa: Zbrojnik złoty - Glonojad złoty

Nazwa łacińska: Ancistrus Sp. Gold

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 12 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80l

Temperatura wody: 24 - 27°C

Parametry wody: pH 6.0 – 7.0, woda miękka lub średnio twarda

Pokarm: Wszystkożerne z przewagą świeżych pokarmów roślinnych

Charakterystyka:
Zbrojnik złoty (Ancistrus Sp. Gold) – identyfikacja i nomenklatura tego gatunku budzi wiele wątpliwości, stąd w różnych źródłach spotkać się można z różnym nazewnictwem. Forma dzika tej ryby pochodzi z Ameryki Południowej, jednak w akwariach najczęściej spotyka się formę hodowlaną, często będącą efektem różnych krzyżówek z pokrewnymi gatunkami. Ma kształt ciała typowy dla zbrojnikowatych o szerokiej głowie i zwężającym się w kierunku ogona ciele. Otwór gębowy ma formę przyssawki. Posiada szerokie płetwy brzuszne oraz wysoką płetwę grzbietowa. Dostępna jest także odmiana weloniasta o silnie wydłużonych płetwach. Charakterystyczną cechą są liczne kolce na pysku występujące u dorosłych samców, który stroszy je w przypadku zagrożenia. U samic kolce te są prawie niewidoczne i mają formę niewielkich guzków. Jest to główna cecha pozwalająca na odróżnienie płci. Poza tym samce są zazwyczaj nieco większe i mniej krągłe od samic. Ubarwienie ryb zależne jest od reprezentowanej odmiany.

Dostępne są zbrojniki ciemnożółte z brązowymi plamami, gładkie jasnożółte oraz białe. W niektórych źródłach odmiana jasnożółta i biała określane są jako „fałszywe” Glonojady złote L144. Podzielone są również opinie na temat właściwego koloru tęczówki oka tej ryby. W sprzedaży można spotkać egzemplarze o czerwonych lub czarnych oczach, które przez jednych traktowane są jako dwie odmiany tego gatunku, podczas gdy najnowsze źródła klasyfikują odmianę czerwonooką za wersję albinotyczną Zbrojnika pospolitego (Ancindrus common).

Glonojad złoty jest spokojną i łagodną rybą, jednak wobec samców własnego gatunku może przejawiać zachowania terytorialne. Z tego powodu najlepiej hodować parę tych ryb albo harem. Przebywa głównie
w dolnych partiach zbiornika, w ciągu dnia często chowa się w zacienionych miejscach. Aktywny głównie wieczorami i nocą. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego, ponieważ nie zaczepia innych ryb
a sam potrafi się skutecznie obronić przed agresorami. Może się zdarzać, że będzie wyjadał ikrę współmieszkańców, przy braku glonów może także niszczyć delikatniejsze rośliny.

Akwarium dla Zbrojnika złotego powinno być obficie obsadzone roślinnością oraz obfitować w liczne kryjówki. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się piasek lub bardzo drobny żwir o zaokrąglonych krawędziach. Oświetlenie powinno być łagodne i rozproszone. Wymaga miękkiej lub średnio twardej wody o temperaturze z zakresu 24 – 27°C. Jest wrażliwy na jakość wody, dlatego potrzebna jest skuteczna filtracja oraz systematyczne podmiany. Nie powinien być także wprowadzany do niestabilnego zbiornika, ponieważ źle reaguje na wahania parametrów.

Ryba ta żywi się głównie glonami oraz pokarmem roślinnym. Może być karmiona tabletkami ze spiruliną, opadającymi na dno, a także świeżymi i gotowanymi warzywami. Sporadycznie można mu podawać żywe lub mrożone pokarmy mięsne np. larwy ochotki.

Rozmnażanie:
Zbrojnik złoty pozwala się rozmnożyć zarówno w akwarium ogólnym, jak i zbiorniku tarliskowym. Ta druga opcja pozwoli na uzyskanie większej liczby narybku. Rozmnaża się głównie jesienią i zimą. Do tarła stymuluje je podmiana części wody (50-70%) na chłodniejszą, obniżenie jej twardości oraz obfite karmienie. Samiec wybiera kryjówkę (grotę, doniczkę lub łupinę kokosa), w której ma zostać złożona ikra, a następnie skrupulatnie ją oczyszcza i zachęca samicę do wizyty. Samica składa w kryjówce od 20 do 200 jaj, po czym zostaje przepędzona przez samca, który przejmuje opiekę nad ikrą. Po 4- 10 dniach następuje wylęg młodych, które przez kolejna 2-3 dni (do zużycia zapasów z woreczka żółtkowego) nie opuszczają gniazda. Po tym czasie zaczynają samodzielnie pływać po akwarium w poszukiwaniu pokarmu. Młode można karmić sproszkowanymi płatkami ze spiruliną lub bardzo rozdrobnionymi (startymi) warzywami.

Galeria