Nazwa: Zacco platypus

Nazwa łacińska: Zacco platypus

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 12-18 cm

Usposobienie: Dość agresywne

Wielkość akwarium: > 600 l

Temperatura wody: 10-22°C

Parametry wody: pH 7-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Zacco platypus w naturalnym środowisku zamieszkuje wartkie strumienie i rzeki na terenie wschodnich Chin i Wietnamu. Ma wrzecionowate, lekko spłaszczone po bokach ciało pokryte dużymi łuskami. Cała ryba jest srebrna, intensywnie połyskująca, na grzebniecie posiada nieregularne pręgi w kolorze niebieskim, które zwężają się ku dołowi. Dolna część pokryw skrzelowych oraz płetw piersiowych u dorosłych samców wybarwia się na czerwono. Płetwa odbytowa jest silnie wydłużona i postrzępiona. Płetw grzbietowa wysoka, często o nieregularnym kształcie. Dymorfizm płciowy silnie zaznaczony. W przeciwieństwie do samców, które odpowiadają wcześniejszemu opisowi, samice są srebrne lub srebrno- beżowe, bez wybarwień, a ich płetwa grzbietowa oraz odbytowa są krótkie. Z uwagi na niskie walory estetyczne samic, często w akwariach hoduje się wyłącznie samce.

Zacco platypus jest bardzo aktywną rybą, która dużo pływa po całym akwarium. Młode osobniki są zazwyczaj dość pokojowo nastawione do otoczenia i najlepiej czują się w grupie. Wraz z osiągnięciem dojrzałości przedstawiciele tego gatunku oddzielają się od stada i szukają własnego terytorium. Jest drapieżnikiem, polującym na mniejsze ryby oraz narybek, dlatego można go trzymać w akwarium towarzyskim jedynie z gatunkami o podobnych rozmiarach.

Ryby te wymagają dużego zbiornika o długości co najmniej 200 cm, mogą być również trzymane w stawach, pod warunkiem, że woda nie spada w nich poniżej 10°C. Ponieważ są bardzo skoczne, wskazane jest zaopatrzenie akwarium w pokrywę. Wymagają średnio twardej, czystej oraz bogatej w tlen wody o wyczuwalnym nurcie. Jako podłoża należy użyć piasku lub drobnego żwiru. Wskazane jest obsadzenie zbiornika roślinami, należy jednak pamiętać o pozostawieniu sporej ilości miejsca do pływania. Jako dekoracji można użyć kamieni oraz korzeni. Akwarium nie musi być ogrzewane.
W naturze są drapieżnikami polującymi na małe zwierzęta wodne. W akwarium stają się w zasadzie wszystkożerne, jednak podstawę ich diety powinny stanowić pokarmy mięsne: larwy owadów, skorupiaki i mięczaki, a także mięso ryb. Chętnie jedzą też suchą karmę dla ryb mięsożernych. Są dość łakome, dlatego należy uważać, żeby ich nie przekarmiać.

Rozmnażanie:
Brak doniesień na temat udanego rozmnożenia w akwarium.

Galeria