Ameka wspaniała
09 gru 2016, Posted by Inne, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Ameka wspaniała
Nazwa łacińska: Ameca splendens
Rząd: Karpieńcokształtne
Rodzina: Żyworódkowate
Pochodzenie: Ameryka Środkowa, Meksyk
Wielkość: 8-11 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 120 l
Temperatura wody: 23-27°C
Parametry wody: pH 7,0 – 8,0
Pokarm: Suchy, żywy i mrożony, należy pamietać o pokarmach roślinnych
Charakterystyka:
Ameka wspaniała (Ameca splendens) to endemiczny gatunek ryby z rodziny „Żyworódkowatych”, który występował w warunkach naturalnych w rzece Ameca w Meksyku. Obecnie jest uznany za gatunek wymarły w stanie dzikim i została wpisany do Czerwonej Księgi IUCN jako gatunek zagrożony całkowitym wyginięciem.
Ameki należą do ryb o łagodnym usposobieniu ale zdarza się, że podgryzają ogony rybom o weloniastych i kolorowych płetwach. Są to ryby stadne wśród których najczęściej uwidacznia się dominacja najbardziej wybarwionego samca. Jest to gatunek bardzo żywy, zwinny ale też i wytrzymały. Po raz pierwszy został opisany w 1971 roku przez ichtiologów Johna Michela Fitzsimonsa oraz Roberta Millera.
Ubarwienie samca różni się znacząco od samicy. Jego ciało jest srebrzysto oliwkowe z wyraźną pręgą przechodzącą przez całe ciało ryby. Płetwa ogonowa zakończona jest czarno-żółtym pasem. Samiec posiada również andropodium, które jest oddzielone wcięciem od pozostałej części płetwy odbytowej. Samica jest większa i bardziej masywna. Dodatkowo jej ciało poryte jest licznymi, ciemnymi plamkami.
Ameka wspaniała dobrze czyje się w akwarium gęsto obsadzonym roślinnością. Zbiornik warto zaopatrzyć w korzenie, kamienie, kokosy czy kawałki bambusa tworząc tym samym miejsca do schronienia dla ryb. Jako podłoża można użyć drobnego i średniego żwiru. Należy pamiętać o dobrym natlenieniu oraz spokojnym, przytłumionym ruchu wody. Niezbędny będzie wydajny filtr zapewniający stabilne parametry wody.
Gatunek ten nie sprawia kłopotów jeśli chodzi o karmienie. Zjadają niemal każdy rodzaj pokarmu od żywego, przez mrożony aż po suchy w płatkach i granulach. Należy jednak pamiętać o urozmaicaniu diety oraz zapewnieniu odpowiedniej ilości pokarmu roślinnego. Ameki są doskonałym narzędziem do walki z glonami. Chętnie je zjadają oczyszczając tym samym rośliny.
Rozmnażanie:
Ameki bez problemu rozmnażają się w akwarium ogólnym. Ciąża trwa około 60 dni, a po narodzinach młode mają od 1 do 1,5 cm i nie są zjadane przez rodziców z racji tak dużego rozmiaru. Jednorazowo rodzi się do 40 sztuk młodych. W pierwszej facie życia narybek przebywa przy powierzchni wody więc warto zaopatrzyć zbiornik w rośliny pływające. Młodym od początku można podawać drobny pokarm suchy przeznaczony dla narybku.