Nazwa: Kirysek sinogrzbietowy

Nazwa łacińska: Corydoras zygatus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 6-7 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >80 l

Temperatura wody: 20-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Kirysek sinogrzbietowy zamieszkuje niewielkie dopływy rzeczne we wschodnim Ekwadorze i północnym Peru. Ma jasne, połyskujące srebrzyście ciało, które na bokach mieni się odcieniem miedzi. Wzdłuż grzbietu, od łuków skrzelowych aż do nasadę płetwy ogonowej ciągnie się gruby ciemnoszary pas. Wszystkie płetwy są przejrzyste. Jak wszystkie kiryskowate posiada dwa rzędy płytek biegnących wzdłuż ciała po obu bokach. Potrafi alternatywnie oddychać przez jelito.

Płeć trudna do odróżnienia. Samice są odrobinę większe i bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych.
Jest spokojnym i towarzyskim gatunkiem. Poleca się, aby hodować ze w grupie składającej się co najmniej z 4-6 osobników. Dobrze sprawdzi się w akwarium towarzyskim, jednak należy unikać trzymania ich w jednym akwarium z dużymi i bardzo aktywnymi rybami, przy których może stać się płochliwy. Przebywa głównie w dennej części akwarium. Jest aktywny głównie wieczorem i nocą, jednak w zacienionym zbiorniku można go obserwować także w ciągu dnia.

Akwarium dla Kiryska sinogrzbietowego powinno zapewniać zarówno dużą ilość kryjówek, jak i wolną przestrzeń dna, pozwalając na poszukiwanie pożywienia. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub żwiru o zaokrąglonych krawędziach. W roli dekoracji sprawdzą się okrągłe kamienie, korzenie oraz kawałki drewna. Roślinność jest mile widziane, jednak nie powinna ona zdominować zbiornika. Szczególnie polecane w akwarium z kiryskami są rośliny o dużych liściach, na których ryby lubią „przysiadać”. Zbiornik nie powinien być zbyt intensywnie oświetlony, należy zapewnić przynajmniej miejscowe zacienienie powierzchni dna. Wymaga wydajnej filtracji oraz regularnego czyszczenia dna z resztek, które rozkładając się mogą wywołać infekcje wąsików.

Kirysek sinogrzbiety preferuje żywe i mrożone pokarmy mięsne, takie jak larwy ochotki i tubifexy. Bez problemu akceptuje również suche pokarmy, które jednak nie powinny stanowić podstawy jego diety.

Rozmnażanie:
Dość łatwo rozmnaża się w akwarium. Aby zachęcić ryby do tarła należy podmienić 50-70% wody na chłodniejszą oraz zwiększyć jej napowietrzenie. Stymulująco działa również wyczuwalny prąd wody. Samica przykleja jaja do szyby akwarium lub liści, często w miejscach o wyraźnym nurcie wody np. przy wylocie filtra. Z jednego tarła można uzyskać od 50 do około 300 jaj. Ikra bardzo często pleśnieje, dlatego wielu akwarystów decyduje się na dodanie do wody kilku kropli błękitu metylowego. Po zauważeniu ikry należy odłowić tarlaki. Larwy wylęgają się po około 3 dniach i przez kolejne 3 absorbują zawartość woreczków żółtkowych. Po tym okresie młode można karmić larwami solowca. Zarówno jaja, jak i narybek są bardzo wrażliwe na jakość wody.

Galeria