Nazwa: Ostronos, Węgorzyk

Nazwa łacińska: Mastacembelus circumcinctus

Rząd: Szczelinokształtne (Synbranchiformes)

Rodzina: Długonosowate (Mastacembelidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: do 20 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: 23-27 °C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5- 7,5

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:
Ostronos (Mastacembelus circumcinctus) w naturze występuje na Półwyspie Indochińskim (Wietnam,Laos, Tajlandia) w dorzeczu rzeki Mekong, na Półwyspie Malajskim, w Indonezji, a także na Półwyspie Koreańskim i na Tajwanie. Zamieszkuje zarówno płytkie strumienie i niewielkie rzeki, jak i wody stojące. W naturalnym środowisku osiąga wielkość do 20 cm, jednak w hodowli zazwyczaj spotyka się znacznie mniejsze egzemplarze.
Charakteryzuje się silnie wydłużonym, bocznie spłaszczonym ciałem, upodabniającym go do węgorza. Posiada bardzo długi, ostro zakończony pysk. Ciało beżowe do jasno brązowego z ciemnymi, poprzecznymi pręgami. Ma silnie cofniętą płetwę grzbietową oraz odbytową, które łączą się z zaokrągloną płetwą ogonową. Płeć trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są nieco okrąglejsze w partiach brzusznych.

Mastacembelus circumcinctus jest spokojną rybą, która większość czasu spędza na dnie zbiornika. Dorosłe samce mogą przejawiać zachowania terytorialne wobec przedstawicieli własnego gatunku, dlatego najlepiej trzymać je pojedynczo, choć niektórzy akwaryści z powodzeniem hodują przez lata grupę dorosłych osobników. Ze względu na to, że są to drapieżniki nie należy ich trzymać w zbiorniku z narybkiem lub bardzo małymi rybami, dla których mogą stanowić zagrożenie. Najbardziej aktywny jest wieczorami i w porze nocnej, choć czasami można go zobaczyć także w ciągu dnia.

Wymaga akwarium o długości co najmniej 100 cm. Głębokość nie jest istotna. Na podłoże najlepiej użyć żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki z otoczaków, korzeni i kawałków drewna. Dobrze sprawdzą się również plastikowe rurki. Rośliny najlepiej sadzić po bokach i odpowiednio je zabezpieczyć przed wykopaniem. Oświetlenie bardzo oszczędne albo wcale. Wymaga wody o temperaturze 23-27 °C, najlepiej średnio twardej, choć dobrze adaptuje się również w wodzie miękkiej oraz twardej. Akwarium należy koniecznie wyposażyć w mocną pokrywę, żeby uniemożliwić ostronosom nocne wędrówki.

Gatunek ten jest dość wymagający w kwestii wyżywienia. Najchętniej przyjmuje żywy mięsny pokarm, taki jak larwy owadów i skorupiaki, czasami zjada tylko wybrany przez siebie rodzaj pożywienia np. tylko ochotkę. Z reguły nie chce jeść suchej karmy. Pokarm pobiera z dna zbiornika.

Rozmnażanie:
Bardzo trudny do rozmnożenia w niewoli. Najlepszym sposobem skłonienia ryb do amorów jest symulacja suszy, w czasie której przez 2- 6 tygodni należy odlewać wodę, a potem uzupełnić zbiornik miękką wodą. Ryby przez cały okres „suszy” należy obficie karmić. Akwarium powinno być tez wyposażone w dużą ilość roślin o pierzastych liściach, wśród których ryby odbywają tarło. Najlepiej też pozostawić je nieoświetlone. Po zauważeniu ikry tarlaki należy odłowić. Młode po wykluciu można karmić larwami solowca. Narybek jest bardzo wrażliwy na infekcje grzybicze.

Galeria