Nazwa: Tęczanka czerwona - Tęczanka łososiowa

Nazwa łacińska: Glossolepis incisus

Rząd: Aterynokształtne

Rodzina: Tęczankowate (Melanotaeniidae)

Pochodzenie: Nowa Gwinea – jezioro Sentani

Wielkość: samiec 14-15 cm, samica 12 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 22-28°C

Parametry wody: pH 7,0-8,0 GH 9-20°dGH

Pokarm: żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Tęczanka czerwona występuje naturalnie w Indonezji i Nowej Gwinei. Jest to ryba stadna, uzyskująca do 15 cm długości. Po osiągnięciu około 6 cm samiec zaczyna zabarwiać się na piękny, czerwono-metaliczny kolor. Można zaobserwować też garb tłuszczowy. Charakterystyczne są również duże oczy, mała w stosunku do tułowia głowa oraz dwie płetwy grzbietowe. Samice zwykle osiągają brązowo-oliwkowy kolor, są też nieco mniejsze i bardzie opływowe. Jako ryby ławicowe, tęczanki najlepiej czują się w grupach przynajmniej 6 – 7 sztuk. Samic i samców powinno być tyle samo, ewentualnie może występować niewielka przewaga samic. Samce często rywalizują między sobą, nie wyrządzając sobie jednak przy tym poważnej krzywdy. Mają łagodne usposobienie i nadają się do akwarium towarzyskiego, lecz ich rozmiary i spora aktywność mogą niepokoić mniejsze i wolniejsze ryby. Najlepszym towarzystwem będą inne tęczanki, danio, brzanki i pielęgniczki.

Ten gatunek preferuje obszerne akwaria, raczej dłuższe niż wyższe, z otwartymi przestrzeniami do pływania. Tęczanki powinny mieć zapewnione kryjówki – akwarium należy gęsto obsadzić, najlepiej przy bocznych i tylnych ściankach. Podłoże najlepiej ciemne i niezbyt duża ilość światła. Odczyn wody powinien wynosić pH 7.0 – 8.5. Należy pamiętać o częstych podmiankach wody – najlepiej trzy dni w tygodniu. Tęczanka czerwona jest wszystkożerna, lecz należy pamiętać o balansie pomiędzy pokarmem roślinnym, a żywym. Jako, iż lubi skakać ponad powierzchnię wody – należy zadbać o przykrycie akwarium.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie powinno odbywać się w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Taki zbiornik należy wypełnić lekko-twardą wodą o temperaturze 23-25 stopni Celsjusza. Dobrze jest dodać drobno-liściaste rośliny albo specjalny mop akwarystyczny oraz filtr napowietrzający. Przed rozrodem ryby intensywnie karmimy, po czym wybieramy najgrubszą samicę i samca, i przenosimy parę do zbiornika tarliskowego. Ikra powinna pojawiać się codziennie przez kilka dni – aby uniknąć zjedzenia jej przez ryby, dobrze jest codziennie szukać ikry w roślinach i przenosić ją do oddzielnego zbiornika. Narybek powinien pojawić się po tygodniu. W pierwszych dniach życia będą potrzebowały mikro-pokarmów (planktonu). Później można wprowadzać inne pokarmy, pod warunkiem, iż nie będzie to pokarm opadający, gdyż młode tęczanki pływają niemal wyłącznie przy powierzchni wody. Narybek jest bardzo wrażliwy na zmiany jakości wody, dlatego należy zadbać o właściwą filtrację i regularne podmiany.

Ciekawostki:
Jeśli w pobliżu nie ma samic, samce tracą intensywne ubarwienie, stają się wyblakłe i zmatowiałe.
W przypadku trzymania grupy tęczanek czerwonych- w chłodniejszej wodzie wszystkie samce będą intensywnie czerwone, natomiast w cieplejszej tylko samiec dominujący.

Galeria