Nazwa: Tęczanka niebieska, Tęczanka akwamarynowa

Nazwa łacińska: Melanotaenia lacustris

Rząd: Aterynokształtne

Rodzina: Tęczankowate (Melanotaeniidae)

Pochodzenie: Papua Nowa Gwinea jezieoro Kutubu

Wielkość: 8-10 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 20-27°C

Parametry wody: pH 7,0-8,0 GH 9-12°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Tęczanka niebieska jest gatunkiem endemicznym pochodzącym z Nowej Gwinei. Występuje tylko
w rozlewisku jeziora Kutubu. Jak wszystkie tęczanki- charakteryzuje się wysoką, bocznie spłaszczoną sylwetką, małą głową i dużymi oczami. Ciało ryb przybiera ubarwienie od szaroniebieskiego przez intensywnie niebieski, kobaltowy do turkusowego. Samce mają te kolory intensywniejsze, samice są bledsze. Dodatkową cechą która pozwala rozróżnić płeć jest ostro zakończona druga płetwa grzbietowa
i odbytowa u samców. Samice mają łagodnie zaokrąglone te płetwy, są też mniejsze i niższe od samców. Tęczanka niebieska jest łagodną i towarzyską rybą którą można trzymać w akwarium ogólnym, z innymi łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach, w ilości ok 6-7 osobników z przewagą samic. Pojedyncze ryby mogą być płochliwe lub nieco agresywne wobec współmieszkańców. Jako towarzystwo dla tęczanek niebieskich najlepiej sprawdzą się inne tęczanki, danio, neony, tetry i pielęgnice. Są bardzo aktywne, pływają szybko z jednego końca zbiornika w drugi, dlatego akwarium dla tęczanek powinno być sporych rozmiarów(minimum 120 cm długości), szczelnie przykryte z dość jasnym oświetleniem i wydajną filtracją. Jako podłoże najlepszy będzie gruby piasek lub drobny żwirek. Jako dekorację należy wykorzystać otoczaki, korzenie i kawałki drewna. Ważne jest aby ryby miały dużo kryjówek. Akwarium z tyłu i po bokach należy obsadzić wysokimi roślinami. Preferują wodę lekko twardą i alkaliczną. Są wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego konieczne są regularne podmiany wody. W niewłaściwej wodzie płetwy tęczanek niebieskich stają się postrzępione.

Tęczanka niebieska nie jest wybredna, jeśli chodzi o pokarm. Chętnie przyjmuje pokarm żywy, pokarm mrożony (larwy owadów) a także suchy w postaci płatków i granulatu. Dietę należy wzbogacić o pokarm zawierający spirulinę np. w postaci płatków. Ryb tych nie należy przekarmiać (są bardzo łakome), ponieważ łatwo zapadają na choroby jelit.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie tęczanek jest dość łatwe, ale odchowanie narybku może nastręczać początkującym akwarystom pewne trudności. Należy przygotować duży 100 l zbiornik bez podłoża z roślinnością drobnolistną. W akwarium umieszczamy samca i 2-3 samice. U samca przed tarłem na głowie pojawia się pomarańczowo-złoty pas biegnący od pyska po nasadę pierwszej płetwy grzbietowej. Składanie ikry przez samice może trwać nawet kilka dni. W tym czasie trzeba systematycznie wyjmować rośliny z przyklejoną ikrą i przenosić je do oddzielnego zbiornika ponieważ może być ona zjedzona przez tarlaki. Młode wykluwają się po ok 6 dniach. Małe rybki należy karmić płatkami roztartymi na pył i wkrapiać do akwarium w postaci zawiesiny. Potem mogą być karmione np. artemią. Ważne, żeby pokarm nie opadał na dno, ponieważ młode pobierają jedzenie wyłącznie z powierzchni wody. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody, dlatego należy zapewnić dobrą filtrację. Młode mając 3 cm zaczynają kolorem przypominać dorosłe osobniki.

Galeria