Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Nothobranchius eggersi

Rząd: Karpieńcokształtne, zębokarpiokształtne, zębokarpie (Cyprinodontiformes)

Rodzina: Nothobranchiidae

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: 4-5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 cm

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 7,2-8,0

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Nothobranchius eggersi jest to gatunek endemiczny dla dolnego Rufidżi w Tanzanii. Zamieszkuje efemeryczne zbiorniki wodne, bagna i rozlewiska z błotnistym lub pokrytym gnijącymi częściami roślin dnem. Zbiorniki te sezonowo wysychają, co jest jednoznaczne ze śmiercią ryb, natomiast jaja zakopane w błocie mogą przetrwać 8-12 tygodni, do czasu, aż znowu pojawi się woda.

Nothobranchius eggersi jest niedużą rybą o wrzecionowatym kształcie ciała. Wszystkie płetwy zaokrąglone, płetwa grzbietowa i płetwa odbytowa silnie przesunięte ku tyłowi. Płeć bardzo łatwa do odróżnienia. Samce są bardzo kolorowe- ich ciała są czerwono- turkusowe z wyraźnie zaznaczonymi łuskami. Płetwa grzbietowa i odbytowa czerwona z rzędami turkusowych kropek i białym obrzeżeniem. Płetwa ogonowa intensywnie czerwona. Samice są oliwkowo- szare i mają przejrzyste płetwy. Samce są również większe i masywniejsze od samic.

Ryby bardzo aktywne, żywiołowo pływające po całym zbiorniku. Najlepiej czuje się w niewielkiej grupie 5-8 osobników z przewagą samic. Samce mogą rywalizować między sobą, jednak kończy się to zazwyczaj na spektakularnych pokazach i z reguły nie robią sobie krzywdy. Ze względu na specyficzne potrzeby tego gatunku, bardzo trudno skojarzyć go z innymi rybami. Nie poleca się również trzymania z innymi gatunkami Nothobranchiidae, ze względu na ryzyko krzyżowania się ryb między sobą.

Akwarium powinno być obficie obsadzone roślinnością. Jako podłoża najlepiej użyć torfu, ewentualnie drobnego ciemnego piasku. Jako dekoracji można użyć kawałków drewna, korzeni oraz liści. Oświetlenie niezbyt intensywne, najlepiej rozproszone przez roślinność pływającą. Wymagają czystej, dobrze natlenionej wody. Wskazana comiesięczna podmiana około 20-30% objętości.

Ryby te są w naturze drapieżnikami i żywią się głównie larwami owadów. W akwarium można im podawać żywe lub mrożone larwy komarów, siekane nicienie, artemię czy rozwielitkę. Czasami tolerują również suchą karmę, jednak jest to raczej rzadkość. Najlepiej karmić je kilka razy dziennie niewielkimi porcjami, podając jednorazowo tyle, ile ryby zjedzą od razu. Pokarm zalegający na dnie prawdopodobnie nie będzie przez nie pobierany i przyczyni się jedynie do zanieczyszczenia akwarium.

Rozmnażanie:
Ze względu na krótki cykl życia i specyficzny sposób rozmnażania- ryby te osiągają dojrzałość płciową po około 2 miesiącach. Do rozmnażania może je skłonić obniżenie poziomu wody. Samica składa jaja w podłożu torfowym lub piasku, w miejscach osłoniętych drobnolistną roślinnością. Nowe jaja mogą pojawiać się nawet codziennie. Jaja należy odłowić i przechowywać przez 3-4 miesiące bez wody w podłożu torfowym lub piasku, w temperaturze 21-25°C. Po ponownym zalaniu z jaj wykluwają się młode, które można karmić artemią i pantofelkiem.

Galeria