Nothobranchius flammicomantis
09 lut 2022, Posted by Nothobranchiidae, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Brak polskiej nazwy
Nazwa łacińska: Nothobranchius flammicomantis
Rząd: Karpieńcokształtne, zębokarpiokształtne, zębokarpie (Cyprinodontiformes)
Rodzina: Nothobranchiidae
Pochodzenie: Afryka
Wielkość: 4-5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 22-26 °C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5- 7,0
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Gatunek endemiczy, spotykany jedynie w zbiornikach sezonowych na terenie Tanzanii. Siedliska te charakteryzują się dużą ilością zalanej roślinności oraz stojącą wodą lub wolno płynącą.
Nothobranchius flammicomantis jest niewielką rybą o wrzecionowatym kształcie ciała. Płetwy zaokrąglone, płetwa grzbietowa silnie przesunięta ku tyłowi. Dymorfizm płciowy bardzo wyraźny. Ciało samca ma barwę srebrzysto- turkusową z wyraźnymi, czerwono obrzeżonymi łuskami. Pysk i płetwa ogonowa intensywnie czerwone, pozostałe płetwy czerwonawe z wzorem drobnych srebrzysto- turkusowych plamek. Samice są srebrzysto- szare, z przejrzystymi, niepozornymi płetwami. Samce są też zazwyczaj nieco większe i masywniejsze od samic.
Gatunek bardzo aktywny, pływający głównie w górnej i środkowej części zbiornika. Najlepiej trzymać niewielką grupę haremową w akwarium gatunkowym. Ze względu na niewielkie rozmiary i specyficzne wymagania raczej nie nadaje się do akwarium towarzyskiego.
Zbiornik powinien być obficie obsadzony roślinnością, szczególnie drobnolistną. Mile widziane również rośliny pływające, które rozproszą światło. Jako podłoża najlepiej użyć torfu, ewentualnie ciemnego piasku. Dobrze sprawdzą się również dekoracje w postaci korzeni i kawałków drewna. Wymagają czystej wody o umiarkowanym przepływie. Światło nie powinno być zbyt intensywne.
W naturalnym środowisku żywią się głównie owadami i ich larwami. W akwarium można podawać żywe i mrożone larwy komarów, siekane nicienie, a także dobrej jakości karmy w postaci płatków i drobnego granulatu.
Rozmnażanie:
Gatunek trudny do rozmnożenia w akwarium. W związku z krótkim cyklem życia ryby te osiągają dojrzałość płciowa już po kilku tygodniach. Samica składa jaja w podłożu torfowym lub piasku, w miejscach osłoniętych drobnolistną roślinnością. Nowe jaja mogą pojawiać się nawet codziennie. Następnie ikra musi przejść przez okres zasuszenia trwający 2-4 miesiące. Po ponownym zalaniu podłoża z części jaj wykluwają się młode, które można karmić artemią i pantofelkiem.