Jak ubezpieczyć akwarium?

 

Ubezpieczenie mieszkania lub domu a akwarium

19 wrz 2019, Posted by admin in Artykuły
Ubezpieczenie akwarium

Akwaryści często spotykają się z ryzykiem zalania mieszkania lub domu na skutek pęknięcia albo rozszczelnienia akwarium. Nie trudno się domyślić, jakie szkody może spowodować gwałtowne rozlanie się kilkuset litrów wody w pomieszczeniu. Co więcej szkody mogą powstać również w mieszkaniu sąsiada. Do tego dochodzą koszty takie jak: zakup nowego zbiornika czy zniszczonego sprzętu. Jeśli więc posiadamy w domu duże akwarium wskazane jest ubezpieczenie się od takich wypadków, Co w tym zakresie oferują ubezpieczyciele i o co warto pytać?

Ubezpieczenie mieszkania

Większość ofert ubezpieczenia mieszkania typu „all risk” obejmuje również ubezpieczenie od zalania mieszkania, w tym zalania na skutek pęknięcia akwarium, Tutaj jednak warto dokładnie wczytać się w warunki ubezpieczenia (tzw. OWU), bowiem w niektórych umowach jest wymienione takie ryzyko, a w innych trzeba dopłacić za dodanie takiego zapisu- zazwyczaj jednak nie jest to duża kwota. W przypadku zalania ubezpieczonego mieszkania możemy liczyć na odszkodowanie za koszty powstałe jedynie w naszym mieszkaniu, nie obejmuje ono np. szkód powstałych w mieszkaniu sąsiada ani równowartości zniszczonego akwarium.

Ubezpieczenie od stłuczenia

W przypadku posiadania takiego ubezpieczenia mamy szansę na otrzymanie odszkodowania w przypadku stłuczenia akwarium w wyniku innego zdarzenia niż zdarzenie losowe np. nieuwaga domowników, włamanie czy dewastacji osób trzecich.

Ubezpieczenie od stłuczenia może, lecz nie musi być częścią polisy mieszkaniowej. Niektórzy ubezpieczyciele oferują takie ubezpieczenie w ramach podstawowej polisy, inni jako dodatkowe ubezpieczenie. Nie każde ubezpieczenie od stłuczenia obejmuje akwaria i terraria, dlatego tutaj również warto dokładnie wczytać się w OWU i wyjaśnić wszystkie wątpliwość przed podpisaniem umowy. Posiadając takie ubezpieczenie możemy liczyć na wypłatę równowartości stłuczonego akwarium.

Ubezpieczenie mienia ruchomego

Przy okazji zawierania polisy ubezpieczeniowej można również ubezpieczyć konkretne sprzęty, w tym akwarium. Wymaga to podpisania odrębnej umowy i oczywiście poniesienia dodatkowych kosztów. Ubezpieczenie mienia chroni nas na wypadek przypadkowego zniszczenia, strat w wyniku  nagłych wypadków (np. pożar), a także kradzieży ubezpieczonego przedmiotu. Tutaj zazwyczaj z przy podpisywaniu umowy znamy kwotę ewentualnego odszkodowania. Jeśli zniszczenie jest częściowe- otrzymamy część tej sumy. Ubezpieczenie mienia działa tylko w mieszkaniu, więc nie ma co liczyć na odszkodowanie w przypadku np. zniszczenia akwarium w czasie jego przewożenia.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Bardzo przydatne, jeśli w wyniku pęknięcia akwarium zalejemy sąsiada. W przypadku posiadania takiego ubezpieczenia, to ubezpieczyciel pokrywa roszczenia poszkodowanej osoby. Obejmuje ono nie tylko szkody wyrządzone przez ubezpieczającą się osobę, lecz również przez jej bliskich- więc nie ma znaczenia czy zalanie sąsiada miało miejsce, kiedy byłeś w domu, czy pod twoją nieobecność z winy np. współmałżonka. Wraz z każdym roszczeniem kwota składki na ubezpieczenie OC rośnie- podobnie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia OC samochodu.

Ubezpieczenie ryb

Właściciele pokaźnych hodowli obejmujących wartościowe okazy z pewnością byli by zainteresowany takim ubezpieczeniem, jednak na polskim rynku taka oferta to rzadkość. Choć ubezpieczanie zwierząt domowych stało się normą, zazwyczaj obejmuje ono psy i koty.

W celu wybrania najkorzystniejszego wariantu ubezpieczenia najlepiej wybrać się do pośrednika posiadającego oferty wielu ubezpieczycieli, dokładnie przedstawić, co i od czego chcielibyśmy ubezpieczyć i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant.

Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione