Choroby ryb akwariowych - Erytrodermatoza

 

Erytrodermatoza – zakaźne zapalenie skóry

08 lut 2016, Posted by admin in Choroby ryb, Choroby wirusowe i bakteryjne
Choroby ryb - zmiany na skórze

Erytrodermatoza nazywana jest także zakaźnym zapaleniem skóry albo wrzodową chorobą skóry. Powodują ją bakterie z grupy Aeromonas, czasem także bakterie Pseudomonas fluroescens.

Źródła zakażenia i czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby
Bakterie Aeromonas dość powszechnie występują w środowiskach wodnych, stanowią bowiem część flory wód zanieczyszczonych związkami organicznymi. Bakterie te w małych ilościach są nieszkodliwe dla zdrowych i odpornych ryb. Ich nadmierna liczba spowodowana jest wzrostem zanieczyszczenia wody. Atakują wtedy ryby o osłabionej odporności, cierpiące na inne schorzenia bądź ryby z mechanicznymi uszkodzeniami skóry.

Objawy
W pierwszym stadium choroba objawia się występowaniem punktowych wybroczyn. W kolejnych pojawiają się przekrwienia występujące na znacznej powierzchni ciała, nastroszenie łusek oraz owrzodzenia. Przy uciskaniu nastroszonych łusek z torebek łuskowych wydobywa się przejrzysta ciecz. Wraz z rozwojem choroby ryby stają się apatyczne i pływają coraz wolniej. Można też zaobserwować trudności w oddychaniu i przyspieszone ruchy wieczek skrzelowych. Choroba rozwija się dość wolno. Od wystąpienia pierwszych objawów do śnięcia ryby upływa zwykle około miesiąca.

Leczenie
Warunkiem skutecznego leczenia jest jego rozpoczęcie we wczesnym stadium choroby. Ryby u których nastroszenie łusek i wrzody występują na znacznej powierzchni ciała, należy wyeliminować z hodowli. Osobniki z niewielkimi zmianami odłowić i przenieść do zbiornika sanitarnego, gdzie można zastosować kąpiele długotrwałe w antybiotykach. W kuracji stosuje się kanamycynę, oksytetracyklinę, detreomycynę lub neomycynę. Antybiotyki dostępne są u weterynarza. Długość kąpieli i stężenie roztworu zgodnie z zaleceniami weterynarza lub producenta leku. Poleca się również podawanie leku Imequyl wraz z karmą. Niestety niektóre szczepy bakteryjne mogą okazać się odporne na antybiotyki i ryb nie da się uratować, pomimo zastosowanej kuracji.
Zakażone akwarium należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować 3% roztworem chloraminy. Podobnie należy postąpić ze wszystkimi znajdującymi się w nim urządzeniami. Rośliny spłukać Bicykliną-5, a podłoże sparzyć wrzątkiem.

Zapobieganie
Zapobieganie polega przede wszystkim na dbaniu o czystość akwarium, odpowiednią gęstość obsady i ogólną kondycję ryb.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.71-75.
J. Jakubowski, J. Ring „Ryby w akwarium”, Warszawa 1988, s.158.



Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione