Fleksibakterioza – Choroba bawełniana
08 lut 2016, Posted by Choroby ryb, Choroby wirusowe i bakteryjne inFleksibakterioza, (zwana też chorobą bawełnianą, złośliwą pleśniawką, chorobą świeżej wody lub chorobą transportową) jest schorzeniem skóry, jamy gębowej, skrzeli i narządów wewnętrznych. Wywoływana jest przez bakterie Flexibacter columnalis. Często bywa mylona z inną chorobą- pleśniawką. Występuje u wielu gatunków ryb akwariowych w różnym wieku.
Źródła zakażenia i czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby
Bakterie wywołujące chorobę mogą występować w wodzie, mule oraz na skórze zdrowych ryb. Najgroźniejszym źródłem zakażenia są jednak ryby chore. Czynnikami usposabiającymi do wystąpienia choroby są stresy związane z transportem oraz umieszczenie ryb w świeżej (nie odstanej) wodzie.
Objawy
Charakterystycznym objawem choroby jest pojawienie się białego nalotu przypominającego strzępki waty, głównie w okolicach pyska i nasady płetwy ogonowej. Może również przyjmować postać białych obrzeży łusek i płetw. Czasami w zaawansowanym stadium choroby, zdarza się odpadanie łusek z okolic głowy. Chore ryby są apatyczne i tracą zainteresowanie pokarmem. Choroba może przybrać formę gwałtowną lub długotrwałą. Przy przebiegu gwałtownym nalot szybko rozszerza swoje pole. Tak szybko postępująca choroba może powodować śmierć wszystkich ryb w akwarium w ciągu kilku dni. Przy przebiegu długotrwałym, rozwój narośli trwa nawet kilka tygodni.
Leczenie
Leczenie fleksibakteriozy jest skuteczne tylko u ryb u których choroba jeszcze się nie rozwinęła. Ryby u których nalot jest znaczny, łuski odpadają i występują zaburzenia apetytu należy uśmiercić. W leczeniu wczesnej fazy choroby stosuje się kąpiele krótkotrwałe i podawanie leku o nazwie IMEQUYL (dostępny u weterynarza). Kuracji należy poddać wszystkie ryby, nawet jeśli nie wystąpiły u nich żadne objawy choroby.
Dla ryb na czas kuracji należy przygotować oddzielne akwarium z odstaną wcześniej wodą o parametrach właściwych dla danego gatunku. Przed przeniesieniem do zbiornika ryby należy poddać kąpieli, stosując akryflawinę (6 mg/ 1l wody) z dostępna na receptę detreomycyną (40mg/ 1l). Długość kąpieli powinna trwać od 6 do 12 godzin w zależności od reakcji ryb. Zabieg należy powtarzać przez kolejne 3 dni. Jednocześnie należy dwa razy dziennie podawać rybom z pokarmem IMEQUYL w ilości 30 mg flumechiny (substancja czynna leku) na 1 kg masy ciała ryby. W tym czasie akwarium ogólne, opróżnione z ryb należy poddać szczegółowemu oczyszczeniu i dezynfekcji chloraminą.
Zapobieganie
Zapobieganie chorobie polega na przestrzeganiu kwarantanny ryb, a także zapewnienie im właściwych warunków sanitarnych i odpowiednich parametrów wody.
Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.67-71.
R. Bednarczuk „Choroby słodkowodnych ryb akwariowych- praktyczny przewodnik”, Warszawa, s. 50-52.
T. Nitecki „Zdrowy jak ryba- praktyczny poradnik profilaktyki i leczenia chorób słodkowodnych ryb akwariowych”, Poznań 2002, s.91.
A. Sieniawski „Jak zostać akwarystą”, Warszawa 2002, s. 147-148.