Posocznica – puchlina wodna
08 lut 2016, Posted by Choroby ryb, Choroby wirusowe i bakteryjne inPosocznica, zwana tez „puchliną wodną”, występująca w dwóch odmianach: bakteryjnej- wywoływanej przez bakterie Pseudomonas punctata, znajdujące się we wszystkich rodzajach wód oraz odmianę wirusową. Na chorobę zapadają ryby o obniżonej odporności. Szczególnie podatne są ryby labiryntowe, lecz występuje również u innych gatunków.
Źródła zakażenia i czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby
Choroba wywoływana jest przez bakterie znajdujące się w wodzie, które dla zdrowych okazów są zupełnie niegroźne, lub przez wirusy. Do tej pory nie określono wszystkich możliwych przyczyn puchliny, dlatego warto wygrać się z chorą rybą (żywą) do weterynarza, który pobierze próbki i jednoznacznie określi przyczynę. Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu jest jednostajna dieta, przekarmienie ryb oraz niewłaściwe parametry fizykochemiczne wody.
Objawy
Na skutek choroby ciało ryby staje się nienaturalnie grube, brzuch rozdęty, a gałki oczne wysadzone. Łuski są nastroszone, zauważyć również można widoczne na skórze rozjaśnienia oraz blednięcie koloru. Niestety na tym etapie ryba jest już praktycznie nie do uratowania. Wczesne objawy choroby to apatia, brak pobierania pokarmu, przebywanie tuż pod powierzchnią wody lub chowanie się w zakamarkach akwarium. Jeśli zaobserwujemy takie objawy u ryb, a wcześniej w akwarium występowały przypadki puchliny- warto spróbować leczenia.
Leczenie
Chorobę na wczesnym etapie leczy się antybiotykami. Najlepiej byłoby udać się do weterynarza, który zdefiniuje przyczynę i dobierze odpowiednie środki. Jeśli nie ma takiej możliwości można spróbować zastosowania kąpieli długotrwałej z wykorzystaniem antybiotyku o nazwie Chloramfenikol (chloromycetyna) w dawce 40 mg na 1 l wody oraz podawania tego leku w pożywieniu: 500 mg na 100 g pokarmu. Zamiast niego można wykorzystać w leczeniu także inna antybiotyki: aureomycynę, terramycynę lub achromycynę. Osobniki w zaawansowanym stadium choroby najlepiej natychmiast uśmiercić.
Aby zabezpieczyć inne ryby przed chorobą i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji sugeruje się zastosowanie leków akwarystycznych zawierających nifurpirinol, takich jak Serra Bactopur Direct. W przypadku wystąpienia epidemii, która powoli wybija wszystkie osobniki w akwarium, konieczne jest wysterylizowanie zbiornika i wszystkich sprzętów oraz wyrzucenie roślin.
Zapobieganie
Wystąpieniu choroby zapobiega właściwa dieta, obfita w produkty roślinne oraz unikanie przekarmiania. Należy również dbać o właściwe parametry wody. Nowe osobniki bezwzględnie należy poddawać kwarantannie.
Literatura:
T. Nitecki „Zdrowy jak ryba- praktyczny poradnik profilaktyki i leczenia chorób słodkowodnych ryb akwariowych”, Poznań 2002, s.90- 91.
H. Frey „Akwarium Słodkowodne”, Warszawa 1990, s. 85.
J. Jakubowski, J. Ring „Ryby w akwarium”, Warszawa 1988, s.156-157.