Filtracja w akwarium

(filtry akwariowe)

 

Filtry akwariowe – podstawowe informacje

Rodzaje filtrów i ich zastosowanie.
Filtr wewnętrzny gąbkowy
To filtr stosowany w najmniejszych akwariach. W jednej obudowie umieszczony jest zarówno silniczek filtra, jak i medium filtracyjne (najczęściej jest to gąbka, czasem dodatkowo węgiel aktywny lub ceramika), a często także rurka do napowietrzania wody (system Venturiego). Filtry gąbkowe sprawdzają się w zbiornikach z mniej wymagającymi rybami, z niewielka obsadą. Jeśli filtr jest zbyt mały w stosunku do akwarium lub jeśli ryb jest zbyt dużo
w zbiorniku, trzeba go czyścić co kilka dni, a to odbija się niekorzystnie na jego działaniu zarówno przy filtracji mechanicznej jak i biologicznej. Filtr ten można stosować jako filtr podstawowy w zbiornikach o pojemności maksymalnie 200 litrów, choć jako filtr pomocniczy znajdują zastosowanie nawet
w znacznie większych zbiornikach. Na rynku pojawiają się także duże filtry wewnętrzne, wyposażone w kilka wkładów filtracyjnych, jednak takie rozwiązanie ma także swoje minusy – najważniejszym z nich jest fakt zabierania dużej ilości miejsca w akwarium. Na rynku występują również filtry wewnętrzne gąbkowe zasilane pompką powietrza i wyposażone w kostkę napowietrzającą. Wielu akwarystów, szczególnie zajmujących się tym pięknym hobby jakim jest akwarystyka od wielu lat patrzy na nie z sentymentem.

Filtr wewnętrzny podżwirowy
Filtr podżwirowy ma pomocniczą rolę i powinien być stosowany wraz z filtrem innego rodzaju. Jego budowa jest bardzo prosta – składa się z kratki umieszczonej na dnie, na której układa się żwir. Można ją wykonać zarówno samemu, jak i kupić w sklepie akwarystycznym. Aby urządzenie działało, należy zastosować pompę, która wciąga wodę między kamienie i następnie je wypompowuje. W większości akwariów tę funkcję spełnia dodatkowy filtr zewnętrzny kubełkowy, odpompowujący zanieczyszczenia spod żwiru.
Filtr podżwirowy jako dodatek do zwykłej filtracji ma dużo zalet. Najważniejszą z nich jest to, że na dnie nie gromadzą się zanieczyszczenia, co zmniejsza poziom związków azotu w akwarium. Czyszczenie takiego filtra wymaga usunięcia żwiru i roślin, ale najczęściej odbywa się raz na rok.

Filtr wewnętrzny kominowy
Jego działanie jest podobne do filtra wewnętrznego, ale jego wydajność będzie znacznie wyższa. W jednym z tylnych rogów akwarium dokleja się szybę, tak, by odgraniczyć trójkątną lub czworokątną przestrzeń. Filtr podłącza się do pompy, która zapewnia przepływ wody. Minusem tego rodzaju filtra jest konieczność przebudowania zbiornika oraz ograniczenie miejsca dla ryb.

Wewnętrzny filtr kominowy


fot: Filtr kominowy (panelowy)

Filtr zewnętrzny kubełkowy
To rozwiązanie najczęściej stosowane w profesjonalnych akwariach. Filtr ma kształt kubełka wypełnionego materiałem filtracyjnym (może być go znacznie więcej niż w filtrze wewnętrznym), a woda doprowadzana jest dwoma rurkami.
Taki filtr ma bardzo dużą wydajność i nie psuje wyglądu akwarium, ponieważ znajduje się poza nim. Jego czyszczenie jest znacznie prostsze niż filtra wewnętrznego ponieważ nie trzeba w tym celu zanurzać rąk w zbiorniku.
Filtr tego typu można zastosować nawet w bardzo dużych zbiornikach, ponieważ największe modele mają objętość kilkunastu litrów. W takim filtrze można samodzielnie wybrać wkłady filtracyjne i zastosować je w odpowiedniej dla swojego akwarium konfiguracji. Dzięki temu łatwiej jest zapanować nad parametrami wody w zbiorniku.

Zewnętrzny filtr akwariowy


fot: Filtr zewnętrzny kubełkowy

Filtr zewnętrzny kaskadowy
Filtr kaskadowy to rozwiązanie pośrednie między filtrami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Wiesza się go na szybie zbiornika poza akwarium, dlatego w wodzie widoczna jest tylko rurka odprowadzająca wodę z akwarium.
Przefiltrowana woda wpada do zbiornika z pewnej wysokości (zależnej od jej poziomu), co znacząco poprawia jej napowietrzenie.
Filtry kaskadowe są proste w czyszczeniu i mają większą powierzchnię niż filtry wewnętrzne, jednak mogą nie sprawdzić się w przypadku dużej obsady w akwarium. Jeśli mamy pokrywę na akwarium, musimy pamiętać, że ten rodzaj filtra będzie prawdopodobnie wymagał wykonania odpowiedniego wycięcia w niej.

Filtr zewnętrzny - kaskadowy


fot. Filtr zewnętrzny kaskadowy

Filtr zewnętrzny – SUMP
Na pewnym poziomie zaangażowania w akwarystykę, konieczne jest zastosowanie filtra typu sump. Składa się on z dodatkowego zbiornika, który stoi pod głównym akwarium i mieści w sobie media filtracyjne – może być ich o wiele więcej, niż w nawet największym filtrze kubełkowym. Wyposażenie akwarium w sump wymaga wywiercenia dziur w dnie i podłączeniu pompy o odpowiedniej wydajności.
Oprócz dużej powierzchni sump pozwala na wstawienie takich urządzeń jak grzałka czy generator dwutlenku węgla. Sump jest stosowany także w akwariach ze stałą podmianą wody (konieczny przy bardzo dużych zbiornikach) i filtrach RO. Jest to także najlepsze rozwiązanie wtedy, gdy posiadamy akwarium morskie.