Nazwa: Bojownik wspaniały (syjamski)

Nazwa łacińska: Betta splendens

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Guraminowate (Osphronemidae)

Pochodzenie: Tajlandia, Wietnam, Kambodża

Wielkość: samiec 8 cm, samica 5 cm

Usposobienie: agresywne – szczególnie do własnego gatunku

Wielkość akwarium: > 10 l

Temperatura wody: 24-32 °C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 5-16 ° dGH

Pokarm: żywe i mrożone larwy owadów, po przyzwyczajeniu również suchy pokarm

Charakterystyka:
Bojownik wspaniały pochodzi ze wschodniej Azji, zamieszkuje Wietnam, Kambodżę, a także Tajlandię. Jest rybą słodkowodną, w naturalnym środowisku zagrożoną wyginięciem. Występuje w wodach stojących, ubogich w tlen. Ten niezwykle popularny w hodowli gatunek charakteryzuje się efektownymi, długimi płetwami i ciekawym ubarwieniem. Cechy te wyraźniejsze są u samców; ich ciała są wydłużone, płetwa grzbietowa jest wysoka i długa, ogonowa przypomina wachlarz. Krótsze są płetwy piersiowe oraz brzuszna. Pyski Bojowników skierowane są ku górze. Osobniki dorastają do 6 cm długości, mają – jak sama ich nazwa wskazuje – bojownicze (bojowe) usposobienie. Za dnia są bardziej aktywne.

Przygotowując środowisko dla ryby, należy mieć na względzie, iż pobierają one tlen z atmosfery, a więc potrzebują dostępu do powietrza znad powierzchni wody. Rozmiary zbiornika nie muszą być duże, lecz warto zadbać o temperaturę wody. Powinna wahać się między 24 a 32 °C, gdyż chłodniejsze środowisko może sprawić, że staną się one agresywne i bardziej podatne na choroby. Przepadają za roślinnością, która jest dobrym schronieniem dla samic. Nie należy hodować ich w wielogatunkowych zbiornikach gdzie występują intensywnie ubarwione ryby, gdyż mają tendencje do toczenia walk z innymi osobnikami. Najlepiej czują się w wodzie o pH 6.5 – 7,5.

Bojownik jest rybą mięsożerną. W jego diecie powinny znajdować się głównie organizmy żywe, takie jak małe bezkręgowce czy larwy komara. Oczywiście można również podawać pokarm suchy dostępny
w sklepach i przygotowany specjalnie dla tego gatunku.

Rozmnażanie:
Przystępując do rozmnażania Bojownika, należy wybrać jednego samca oraz 2-3 samice i umieścić je
w osobnych, przezroczystych zbiornikach, by mogły się przez pewien czas obserwować. Akwarium powinno być niewielkie, o poziomie wody 20-30 cm. Temperatura wody powinna być wyższa, ok. 30 °C. Należy przelać do zbiornika część wody z poprzedniego środowiska osobników. Do tak przygotowanego zbiornika należy wpuścić ryby, samca i kilka samic. Jak dobierze się para to pozostałe samice należy odłowić. Do tarła powinno dojść w ciągu doby od umieszczenia pary w środowisku tarliskowym.
Samiec z piany wytworzonej przez ślinę, buduje gniazdo, do którego samica zbierze z dna ikrę. Samicę należy odłowić, samiec zaś będzie pilnował gniazda. Złożona ikra może sięgać nawet do 700 sztuk.

Ciekawostki:
– Pierwsze osobniki tego gatunku pojawiły się w Europie pod koniec XIX wieku za sprawą francuza Carboniera, następnie dały się poznać w Rosji i Niemczech. Pierwsze egzemplarze sprowadzone były pod zupełnie inną nazwą, dopiero Charles Regan wprowadził obecnie obowiązującą – Betta splendens.
Bojownik Wspaniały, to bardzo popularna ryba słodkowodna pochodząca z Azji. Z uwagi na niedobór rozpuszczonego w wodzie tlenu na terenach występowania ryba ta wykształciła u siebie tzw. labirynt, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym. Tylko młode osobniki zanim wykształcą sobie ten narząd do oddychania używają skrzeli.
– Nazwa ryby niezbyt pasuje bądź co bądź do przedstawiciela gatunku o filigranowych rozmiarach
i dodatkowo pięknych barwach. Bojownik może podbić gusta nie siłą mięśni, ale pięknymi barwami
i ogólnie urodą.
– Ryba posiada mocną szczękę, jak na wojownika przystało. Są bardzo aktywne w dzień, a nocą oddają się na zasłużony wypoczynek. Otwarte akwaria to zagrożenie dla bojownika syjamskiego, przez to, że są narażone na przeziębienie swojego narządu oddechowego. Dzieje się tak głównie przez dużą różnicę temperatury między wodą, a powietrzem. Przeziębienie dla bojownika jest niebezpiecznie, bo prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pęcherza pławnego, co w efekcie uniemożliwia mu swobodne unoszenie się w wodzie.
– Zdarza się, że możemy w swoim akwarium mieć bojownika o niesamowicie łagodnym charakterze
i uosobieniu. Należy pamiętać, że to ryba drapieżna, która lubi dominować w akwarium, są agresywne
w stosunku do własnego gatunku. Potrafią same wzajemnie toczyć walkę na śmierć i życie o wyznaczone rewiry w akwarium.
– Mając do czynienia z tym gatunkiem możemy spotkać również agresywne samice, które najlepiej czują się w towarzystwie ryb spokojnych i towarzyskich. Przebywając razem z innymi rybami szybko pływającymi, mają możliwość szybkiej ucieczki przed agresywnym zapędami samców bojownika.
– Visarute Angkatavanich, fotograf mieszkający w Bangkoku, dzięki talentowi i doskonałej znajomości technik oświetleniowych wykonał niezwykłą serię portretów ryb słodkowodnych głównie bojowników syjamskich. Fotografowi udało uchwycić się wyjątkową urodę jak również zadziorny i buńczuczny charakter.
– W krajach azjatyckich, organizowane są nielegalne walki ryb tego gatunku. Bojowniki zamykane są
w słojach i walczą ze sobą do momentu śmierci jednego z rywali.
– Bojowniki w naturze nie zachowują się, aż tak agresywnie, walki toczone przez nie często mają charakter straszenia się i ostrzeżenie przeciwnika. Bojownik przybiera wtedy postawę grożącą, stroszy płetwy, odchyla pokrywy skrzelowe i bardzo szybko porusza płetwą ogonową. Zdarzają się drobne walki
w obrębie jednego akwarium, ale zaraz po doznaniu pierwszych obrażeń, samiec czujący niższość nad rywalem opuszcza jego rewir.
– Zachowania bojowników są zarówno instynktowne jak i osobnicze, ponieważ ryby te wykazują niewielki stopień inteligencji. Bojownika dzięki nagradzaniu można wyuczyć pewnych zachowań. Bardzo szybko oswajają się ze swoim opiekunem i nie uciekają od zanurzonej ręki i podpływają z wielkim zainteresowaniem.
– Można spotkać się z opisami osób prywatnych, gdzie bojowniki w celu zdobycia pokarmu przeskakiwały z jednego zbiornika do drugiego.

Pozostałe ciekawe gatunki z tej rodziny to: Prętnik karłowaty, Gurami mozaikowe, Gurami olbrzymi, Wielkopłetw wspaniały czy Gurami złoty.

Galeria