Gurami dwuplamisty
31 sty 2016, Posted by Guraminowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Gurami dwuplamisty
Nazwa łacińska: Trichopodus trichopterus
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Guraminowate (Osphronemidae)
Pochodzenie: Malezja, Tajlandia, Wietnam oraz wyspy Indonezji
Wielkość: do 13 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 120 l
Temperatura wody: 24-28°C
Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-19°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Gurami dwuplamisty występuje naturalnie w Birmie, Tajlandii, Malezji i Kambodży. Zamieszkuje tam wolno płynące i stojące wody. Jak sama nazwa wskazuje, na bokach ciał osobników znajdują się dwie ciemne plamy. Jedna z nich w części ogonowej, druga na tułowiu. Ubarwienie ryb jest niebieskozielone. Wyselekcjonowano również odmianę marmurkową (Cosby), niebieską oraz opalizującą. Osobniki dorastają do 13 cm długości. Płetwy brzuszne przekształcone są w długie, wyrostki czuciowe o nitkowatym kształcie. Ostro zakończona płetwa grzbietowa odróżnia samców od samic, które są trochę mniejsze i zaokrąglone w części brzusznej. Dzięki posiadaniu narządu labiryntowego potrafią oddychać również powietrzem atmosferycznym. Zachowania osobników należy obserwować, gdyż niektóre bywają spokojne, a inne mogą być bardziej agresywne. Samce są terytorialne i w niewielkim akwarium będą toczyć między sobą walki. Mogą przebywać w wielogatunkowym akwarium z rybami mniejszymi od nich, które nie mają w zwyczaju podgryzania płetw. Można je trzymać z innymi labiryntowymi, bocjami, małymi razborami lub brzankami.
Gurami dwuplamisty powinien mieć przygotowane akwarium gęsto obsadzone roślinnością, także pływającą. Zbiornik powinien być dość jasno oświetlony. Ryby są bardzo odporne na różne parametry wody, jednak warto pamiętać o pozostawieniu im możliwości pobierania powietrza z atmosfery. Temperatura wody powinna mieścić się w granicach 24-28 °C. Należy uważać na różnice pomiędzy temperaturą powietrza w wody, ponieważ zbyt duże wahania mogą spowodować u ryb przeziębienie labiryntu. Z tego powodu można rozważyć przykrycie zbiornika pokrywą- szczególnie zimą, gdy stoi on w słabo ogrzewanym pomieszczeniu. Minimalna długość akwarium to 80 cm. Gurami dwuplamisty będzie czuł się odpowiednio zarówno w wodzie kwaśnej jak i zasadowej, ważne, aby parametry wody były stabilne i nie zmieniały się zbyt często.
Układając dietę dla osobników, warto u jej podstaw umieścić pokarm suchy, urozmaicany żywym, roślinnym oraz mrożonym.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie tych ryb jest dość łatwe. Akwarium tarliskowe powinno być znacznie mniejsze od zamieszkiwanego na co dzień. Prąd wody nie może być zbyt gwałtowny, gdyż samce budują gniazda, które mogłyby ulec zniszczeniu. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice. Samiec buduje pieniste gniazdo z pęcherzyków pokrytych śluzem oraz z kawałków małych roślin. Do tarła dochodzi wielokrotnie, a samica może złożyć nawet do 1200 jaj. Samicę należy odseparować od samca po zauważeniu ikry. Młode wylęgają się po dobie, a w ciągu kilku następnych zaczynają samodzielnie pływać. Narybek karmiony mikro pokarmami a następnie małym pokarmem żywym rośnie dość szybko. W tym okresie ryby powinny podlegać szczególnej kontroli, gdyż mniejsze osobniki mogą zostać zjedzone przez większe.