Nazwa: Gurami samuraj

Nazwa łacińska: Sphaerichthys vaillanti

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Guramiowate (Osphronemidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 4,5-5,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 21 – 25°C

Parametry wody: pH 3,5-6,5, miękka

Pokarm: Mrożony, żywy, suchy

Charakterystyka:
Gatunek endemiczny, pochodzący z górnego dorzecza rzeki Kapuas w Borneo. Sphaerichthys vaillanti zamieszkują głównie torfowe bagna i związane z nimi strumienie o czarnej wodzie, chociaż znaleziono je również w niektórych siedliskach z czystą wodą.

Ciało wrzecionowate, silnie spłaszczone po bokach o wysokiej sylwetce. Co ciekawe u przedstawicieli tego gatunku- samice są intensywniej wybarwione od samców. Ciała samic są oliwkowo- czerwone z czarnymi , poprzecznymi pasami na bokach. Samce mają brązowe ciała z jasnym pasem wzdłuż linii bocznej. Pysk ostro zakończony z czarna linią biegnącą od otworu gębowego do oka i częściowo przez nie przechodzącą. I obu płci na końcówkach wszystkich płetw znajduje się biało- srebrzysta obwódka. Tak jak wszystkie guramiowate, posiada dodatkowy narząd oddechowy zwany labiryntem, który pozwala im na oddychanie powietrzem atmosferycznych.

Pomimo znacznych różnic w wyglądzie płeć młodych (lub po prostu nie wybarwionych) osobników może być trudna do oznaczenia. Samce mają bardziej skierowane ku górze pyski z zaokrągloną dolną szczęką.
Gurami samuraj jest nieśmiałym i raczej mało aktywnym gatunkiem. Choć nie jest rybą stadną, w akwarium najlepiej czuje się w grupie co najmniej 6 przedstawicieli swojego gatunku. Taka liczebność sprzyja również dobieraniu się par. W grupie tworzy się wyraźna hierarchia i często można zobaczyć dominujące jednostki przeganiające rywali w porze karmienia lub zajmowania ulubionego miejsca. Można je z powodzeniem trzymać w akwarium towarzyskim, wybierając jednak ostrożnie współmieszkańców. Gatunek ten jest dość powolny i nieśmiały, dlatego słabo konkuruje o jedzenia z aktywnymi i przebojowymi rybami. Najlepszym towarzystwem będą łagodnie usposobione razbory oraz niektóre bocje. Aktywny w ciągu dnia, przebywa głównie w toni i pod powierzchnią wody.

Gatunek ten najlepiej będzie czuł się w akwarium o niezbyt jasnym oświetleniu, które dodatkowo można rozproszyć, umieszczając w nim rośliny pływające. Jako podłoże sprawdzi się ciemny piasek lub drobny żwir. Zbiornik można udekorować gałęziami, korzeniami oraz kawałkami drewna, które zapewnią zacienione kryjówki. Zaleca się dodanie liści buku, dębu, ketapangu oraz szyszek olchy, które będą uwalniać do wody korzystne kwasy humusowe i zabarwią ją na kolor herbaciany. Będą tez stanowić dodatkowe źródło pokarmu dla ewentualnego narybku. W naturalnym środowisku żyją głównie w wodach stojących, dlatego prąd wody nie powinien być zbyt silny. Są bardzo wrażliwe na gwałtowne zmiany parametrów wody. Podmiany powinny być niewielkie, zaleca się 10-15% co tydzień.
W naturze żywi się małymi wodnymi skorupiakami, larwami owadów i zooplanktonem.
Gurami samuraj w akwarium bywa wybredny i początkowo może nie przyjmować suchych pokarmów, chociaż w większości przypadków można je do tego przyzwyczaić. Można podawać żywe lub mrożone pokarmy zwierzęce, takie jak dafnia, artemia czy nicienie mikro. Pokarm pobiera z powierzchni wody oraz z toni.

Rozmnażanie:
Gurami samuraj może być rozmnażany w akwarium towarzyskim pod warunkiem zapewnienia optymalnych warunków. Tarło jest inicjowane przez samicę lub samicę dominującą ( jeśli odbywa się w grupie) i odbywa się w pozycji pionowej. Ikra składana jest i zapładniana na płaskiej powierzchni. Następnie samiec bierze zapłodnione jaja do pyska i odpływa szukając spokojnego miejsca w akwarium. Obrany teren jest broniony przez oba tarlaki. Inkubacja trwa 7-20 dni i w tym czasie samiec niemal nie przyjmuje pokarmów. Po tym okresie z pyska ojca wypływa 10-40 w pełni samodzielnych rybek, które dla bezpieczeństwa lepiej przenieść do oddzielnego zbiornika z wodą o tej samej chemii i temperaturze.
Narybek jest na tyle duży, że bez problemu może przyjmować żywe pokarmy, takie jak larwy solowca czy nicienie mikro. Młodym należy codziennie podmieniać około 10% wody, żeby zapewnić jej właściwe parametry. Zbiornik do odchowu musi być szczelnie przykryty , ponieważ maluchy potrzebują dostępu do warstwy ciepłego, wilgotnego powietrza, aby zapewnić prawidłowy rozwój labiryntu.