Gurami złoty
31 sty 2016, Posted by Guraminowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Gurami złoty
Nazwa łacińska: Trichogaster trichopterus „Gold”
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Guraminowate (Osphronemidae)
Pochodzenie: nie występuje w naturze
Wielkość: do 13 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 120 l
Temperatura wody: 24-29°C
Parametry wody: pH 6,0-7,5
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Gurami złote to niewystępująca w naturze odmiana Gurami dwuplamistego. Wydłużone płetwy brzuszne o charakterze nitkowatym pozwalają szybko rozpoznać rodzinę tych osobników. Jak nazwa wskazuje, ciała tych ryb są pomarańczowo-żółte. Nie zawsze zauważalne ciemniejsze plamy występują w części ogonowej i na tułowiu. Brzuch osobników jest srebrzysty, a ich płetwy zielonkawo-żółte. Dzięki posiadaniu narządu labiryntowego potrafią oddychać również powietrzem atmosferycznym. Jest to raczej spokojny gatunek. Ryby dorastają do ok. 13 cm długości, mogą być hodowane wraz z innymi gatunkami podobnej wielkości oraz brakiem tendencji do podgryzania płetw. Są dość płochliwe, dlatego należy unikać wprowadzania do zbiornika ryb bardzo ruchliwych i dominujących. W akwarium zajmują środkową
i przypowierzchniową partię wody.
Akwarium powinno mieć pojemność min. 120 litrów. Gurami złoty, tak jak inne odmiany tego gatunku, nie ma szczególnych preferencji co do parametrów wody. Jej temperatura powinna wynosić dwadzieścia kilka stopni, może być miękka lub średnio twarda. Warto wyposażyć zbiornik w roślinność, także pływającą, co znacznie ośmieli gurami i wpłynie pozytywnie na ich poczucie komfortu. Należy zagwarantować rybom dostęp do powierzchni wody, gdyż pobierają tlen również z atmosfery. Ważne, aby nie doprowadzać do dużych różnic między temperaturą wody a powietrza nad powierzchnią- może to doprowadzić do przeziębienia labiryntu. Z tego powodu zaleca się przykrycie akwarium pokrywą.
Nie są to ryby wybredne w kwestii pokarmu. Gurami złoty chętnie pożywi się pokarmem mrożonym, żywym, a także suchym. Do ich ulubionych przekąsek należą rureczniki, larwy komarów i ochotka. Chętnie też wyjadają z akwarium stułbie.
Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe powinno cechować się bogatą roślinnością, także pływającą. Poziom wody
to ok. 20 cm. Gdy samica jest pełna ikry, samiec zaczyna budować gniazdo. Wykorzystuje w tym celu m. in. małe skrawki roślin oraz śluz. Do tarła dochodzi wielokrotnie, samica może złożyć nawet 1200 jaj. Samiec zbiera ikrę do gniazda i pilnuje go. Należy odłowić samicę, gdyż może ona zostać zaatakowana przez zaangażowanego w obronę gniazda samca. Po upływie ok. 1 dnia od pojawienia się jaj następuje wylęg.
W tym czasie należy odłowić również samca. Narybek zaczyna pływać samodzielnie po 2-3 dniach i chętnie zjada pokarmy w żelu, a następnie larwy czy artemię. Większe osobniki należy odłowić od mniejszych, gdyż mogą się atakować celem kanibalizmu.
Pozostałe ciekawe gatunki z tej rodziny to: Bojownik wspaniały (syjamski), Prętnik karłowaty, Gurami mozaikowe, Gurami olbrzymi, Wielkopłetw wspaniały.