Błyszczek tęczowy, Ślicznotka tęczowa
21 cze 2018, Posted by Karpiowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Błyszczek tęczowy, Ślicznotka tęczowa
Nazwa łacińska: Notropis chrosomus
Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: Ameryka Północna
Wielkość: : 5-8 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: >100 l
Temperatura wody: 16-25°C
Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 7,0-8,0
Pokarm: Suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Błyszczek tęczowy (Notropis chrosomus) jest rybą pochodząca z Ameryki Północnej, występującą głównie na terenie Georgii, Alabamy i Tennessee. Zasiedla zarówno płynące wody o kamienistym dnie, jak i zbiorniki stojące o piaszczystym podłożu.
Gatunek ten posiada bocznie spłaszczone, smukłe, wydłużone ciało. Samce są wielobarwne, zazwyczaj błekitno-czerwone z intensywnie niebieską głową. Wzdłuż boku ciągnie się ciemny pas. Całe ciało jest bardzo błyszczące i połyskuje wszystkimi kolorami tęczy. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowe dojrzałego samca są intensywnie niebieskie, a płetwa grzbietowa i ogonowa czerwone. Samice są mniej kolorowe- zazwyczaj oliwkowobrunatne z ciemniejszym grzbietem i pasem wzdłuż ciała.
Notropis chrosomus jest spokojną stadną rybą, która z powodzeniem może być hodowany w akwarium towarzyskim. Najlepiej trzymać grupę kilkunastu przedstawicieli tego gatunku. Jest bardzo aktywny i dużo pływa, głównie w środkowych partiach zbiornika i tuż przy powierzchni.
Jest gatunkiem mało wymagającym. Potrzebuje zbiornika częściowo porośniętego roślinnością z pozostawionym miejscem do pływania. Jako podłoża najlepiej użyć średniej grubości żwiru. Ryby te lubią kryjówki z kamieni i korzeni, jednak z tymi ostatnimi trzeba uważać, ponieważ mogą nadmiernie zakwaszać wodę, czego ten gatunek nie lubi. Wskazana roślinność pływająca, która nieco rozproszy światło. Zaleca się wydajny filtr, który powodowałby wyczuwalny ruch wody oraz dodatkowe napowietrzanie. Wymagane cotygodniowe (w czasie upałów częstsze) podmiany 20-25 % wody. Temperatura wody w akwarium nie może przekraczać 25 stopni. Zbiornik powinien być przykryty ponieważ ryby mogą wyskakiwać.
W naturalnym środowisko żywią się głównie owadami, jednak w akwarium nie są wybredne i przyjmują w zasadzie każdy rodzaj pokarmu. Jedzenie pobierają z powierzchni.
Rozmnażanie:
Do rozmnożenia nadają się osobniki o wielkości 4-5 cm, które przez kilka miesięcy były trzymane w chłodnej wodzie o temperaturze 16-18 stopni. Wybrane ryby (najbardziej kolorowe samce i samice z okrągłymi brzuchami) należy przenieść do zbiornika tarliskowego i stopniowo zwiększać temperaturę. Najlepiej przenieść samca oraz 2-3 samice, ponieważ zaloty są bardzo natarczywe i w przypadku pary ryb samica może zostać zagoniona. Można tez rozmnażać ryby „grupowo” przenosząc naraz kilkanaście sztuk. Tarło ma miejsce wśród otoczaków o średnicy 4-6 cm. Gonitwy ryb trwają zazwyczaj kilka godzin po czym jedna samica składa od 50 do 300 jaj. Po zauważeniu ikry tarlaki należy odłowić. Larwy wylęgają się po około 3 dniach. Na początku leżą na dnie, a po spożyciu zawartości woreczków żółciowych zaczynają pływać pod powierzchnią. Jako pierwszy pokarm chętnie zjadają larwy oczlików i pierwotniaki.
Georgia, Alabama i Tennessee są w Ameryce Północnej.
Tak, oczywiście ma Pan rację 😉 Dzięki za czujność.
Pytanko? Bo ostatnio słyszałem że mogą przeżyć w naszych warunkach w oczkach stawach. Czy to prawda?