Nazwa: Brzana tygrysia, Brzana angolańska

Nazwa łacińska: Barbus fasciolatus

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: 5-6 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 100l

Temperatura wody: 22- 25°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,0-6,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:

Brzana tygrysia jest niewielka rybą występująca naturalnie na terenie Angoli, Południowego Zairu, Zambii oraz w północnej części Zimbabwe. Najczęściej zamieszkuje płykie jeziora oraz tereny zalewowe ale można ją też spotkać w wodach płynących o niezbyt wartkim nurcie.  Wybiera siedliska charakteryzujące się dużą ilością garbników w wodzie, bogatą roślinnością oraz wysoką zawartością tlenu.

Posiada drobne, smukłe, delikatnie wygrzbiecone ciało. Ubarwienie pomarańczowe z nieco jaśniejszym brzuchem oraz czarnymi pręgami na całym ciele. Płetwy również pomarańczowe, lekko przejrzyste na końcach, płetwa ogonowa wcięta.

Samce są mniejsze, smuklejsze i intensywniej wybarwione, szczególnie w czasie tarła lub podczas rywalizacji z innymi samcami.

Jest to gatunek ławicowy, dlatego najlepiej trzymać grupę składającą się minimum z 8 osobników. Ryby hodowane pojedynczo lub w mniejszych grupach mogą być wycofane i apatyczne.  Nadają się do akwarium towarzyskiego, pod warunkiem, że sąsiadami nie będą znacznie większe od nich, bardzo aktywne lub agresywne ryby. W takim towarzystwie brzany staja się płochliwe i mają tendencję do szukania kryjówek. Czasem można zaobserwować utarczki w ramach ławicy- maja one na celu ustalenie hierarchii w grupie. W zbyt małym zbiorniku może dość do zamęczenia słabszych osobników.

Bardzo aktywne- głównie rano i w godzinach popołudniowo- wieczornych. Samo południe (szczególnie gdy na akwarium pada światło słoneczne) spędzają najczęściej pod liśćmi roślin.

Dla grupy ryb wystarczy akwarium o wymiarach dna 75X 30 cm. Wysokość jest w zasadzie obojętna. Dno najlepiej wysypać piaskiem  z dodatkiem suszonych liści lub kawałków drewna, które dostarczą do wody garbników. Konieczna jest duża ilość roślin, w tym również roślin pływających, które rozproszą światło. Oświetlenie niezbyt intensywne. Najlepiej czują się w miękkiej , lekko kwaśnej wodzie. Wskazana wydajna filtracja przy jednoczesnym nieznacznym nurcie. Nie należy ich wprowadzać do niedojrzałego zbiornika.

Brzana angolańska jest gatunkiem w zasadzie wszystkożernym. W naturalnym środowisku żywi się małymi bezkręgowcami wodnymi, mikroorganizmami, szczątkami roślin oraz glonami. W akwarium chętnie przyjmuje suche pokarmy, a także rozwielitki czy artemię- zarówno w postaci żywej, jak i mrożonej. Warto urozmaicać dietę podając od czasu do czasu pokarm roślinny np. spirulinę lub rozdrobniony szpinak.

Rozmnażanie:

W dobrze utrzymanym akwarium, zapewniającym rybom optymalne warunki- narybek może pojawić się spontanicznie, bez interwencji hodowcy. Aby zwiększyć szanse na doczekanie się młodych, należy przygotować akwarium tarliskowe z kwaśną i miękka wodą o temperaturze 25- 26 °C. Zbiornik powinien być zacieniony i gęsto obsadzony drobnolistną roślinnością. Wybrana parę najlepiej wcześniej rozdzielić i obficie karmić pokarmem bogatym w białko.

Ikra rozrzucana jest chaotycznie wśród roślinności. Z jednej pary można otrzymać kilkadziesiąt do stu jajeczek. Po zauważeniu ikry tarlaki należy odłowić, ponieważ może zostać przez nie zjedzona. Wylęg następuje po około 36- 48 godzinach, a po tygodniu narybek zaczyna swobodnie pływać po zbiorniku. Jako pierwszy pokarm należy podawać pantofelki, a w miarę wzrostu wrotki oraz larwy skorupiaków morskich i słodkowodnych.

Galeria