Nazwa: Brzanka pięciopręga

Nazwa łacińska: Systomus pentazona

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 22-26 °C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 6-12° dGH

Pokarm: żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Brzanka pięciopręga pochodzi z Malezji. Zamieszkuje wody stojące, tereny bagienne i zalewowe. Swoją nazwę zawdzięcza pięciu czarnym pionowym pręgom, które zdobią jej ciało. Ryby te są pomarańczowe, czasami ich odcień wpada w czerwień. Osobniki dorastają do 5 cm długości. Usposobienie tej ryby jest spokojne i towarzyskie. Zaleca się hodowanie ich w grupach składających się z min. 5 osobników, są wówczas mniej płochliwe i znacznie efektowniej wyglądają. Nadaje się do hodowli w akwarium wielogatunkowym, nawet z rybami mniejszymi od siebie. Nie podgryzają płetw i nie wykazują zainteresowania innymi gatunkami.

Akwarium dla Brzanki pięciopręgiej powinno być duże i przestronne. Zastanawiając się nad scenerią, warto przybliżyć osobnikom środowisko naturalne poprzez umieszczenie w zbiorniku korzeni, kamieni, kokosów, liści i dużej ilości roślinności. Mimo że przedstawiciele tego gatunku przepadają za kryjówkami i zakamarkami, warto pamiętać, że potrzebują także dużo wolnej przestrzeni do pływania. Woda powinna mieć ok. 22-26°C oraz odczyn obojętny (pH 6.0 – 7.5). Osobniki są wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego część wody powinna być systematycznie wymieniana (raz w tygodniu) a akwarium należy wyposażyć w skuteczny i lekko przytłumiony filtr. Oświetlenie powinno być niezbyt intensywne a efekt ten możemy uzyskać dzięki roślinom pływającym i kładącym się na tafli wody.

Brzanka pięciopręga nie jest wybredna. Można karmić ją pokarmem suchym, mrożonym jak i żywym. Pokarm przyjmuje zarówno z powierzchni wody jak również z toni i dna. Możemy podawać im pokarm suchy w płatkach, tabletkach jak i granulkach. Warto dietę urozmaicić pokarmami wybarwiającymi ponieważ po ich zastosowaniu czerwony kolor u ryb robi się bardziej intensywny.

Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe powinno być gęsto obsadzone roślinami oraz ocienione. Zaleca się użycia mniejszego akwarium, wyposażonego w ruszt ikrowy. Uprzednio należy nakarmić ryby żywym pokarmem, by następnie przenieść parę osobników do mniejszego zbiornika. Do tarła dochodzi zazwyczaj dzień później. Po zauważeniu ikry dorosłe osobniki należy odłowić. 1-2 dni później następuje wylęg. Warto pamiętać, że zarówno ikra jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Galeria