Nazwa: Brzanka sumatrzańska - albinos

Nazwa łacińska: Puntingrus tetrazona

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: średnio łagodne, w stadzie jest łagodniejsza natomiast trzymana pojedynczo lubi podgryzać inne ryby

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 25-26°C

Parametry wody: pH 6,0-7,0 GH 6-15° dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Brzanka sumatrzańska albinos jest odmianą stadną. Ryby tego gatunku są mniej agresywne w większych skupiskach. W pojedynkę lub w mniejszych grupach mają zwyczaj podgryzania płetw innym rybom. W akwarium zaleca się hodować do 8-10 osobników. Hierarchia w stadach Brzanki Sumatrzańskiej jest dosyć luźna, samce walczą między sobą nie tylko o względy samic, ale także o pozycję w stadzie.

Dla stada Albinosów najlepsze będzie akwarium o długości co najmniej 80 cm. Odpowiednia dla tego gatunku temperatura wody to 25-26°C. Zastanawiając się nad scenerią, dobrze jest zdecydować się na sztuczne rośliny, które przytłumią dostęp światła do akwarium. Ryby te nie przepadają za wolnym prądem wody oraz innymi osobnikami o powolnym usposobieniu. Brzanka Sumatrzańska Albinos przyjmuje pokarm suchy, żywy jak i mrożony. Sporadycznie dietę brzanek można urozmaicić pokarmem roślinnym.

Rozmnażanie:
Brzankę Sumatrzańską Albinos można rozmnażać w odpowiednio mniejszych zbiornikach, tarło odbywa się przeważnie następnego dnia po przeniesieniu rybek. Lekko kwaśna, dojrzała woda powinna mieć odczyn obojętny (7 pH). Chcąc zapewnić rybom odpowiednie warunki, należy wyposażyć akwarium w kamień napowietrzający lub filtr gąbkowy, dzięki czemu prąd wody oraz jej natlenienie będzie odpowiednie. Gatunek tej ryby rozrzuca swoją ikrę, nie wykazując większych przejawów zainteresowania potomstwem. Rodziców należy odłowić od ikry tuż po jej zauważeniu, gdyż mają tendencje ją zjadać. Warunki rozmnażania należy stale kontrolować. Na dnie powinno się umieszczać ruszt tarliskowy o drobnych oczkach, aby ziarenka ikry mogły przez nie przejść. Osobniki wylęgają się w przeciągu 1-3 dni.

Galeria