Nazwa: Crossocheilus reticulatus

Nazwa łacińska: Crossocheilus reticulatus

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 16 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 450 l

Temperatura wody: 16-24 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0 – 7,5

Pokarm: Suchy, świeży, roślinny

Charakterystyka:

Crossocheilus reticulatus występuje w zlewiskach rzek Chao Phraya i Mekong (Taljandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Chiny). Zamieszkuje płytkie dopływy i strumienie o kamienistym lub żwirowym dnie i wyrazistym nurcie wody. Podczasw ysokiego stanu wód przenosi się na tereny zalewowe.

Charakteryzuje się smukłą, bocznie spłaszczoną sylwetką. Całe ciało jest srebrzyste, pokryte wyraźnymi, obrzeżonymi na czarno łuskami, które tworzą wzór siatki. U nasady ogona posiada okrągłą, czarną plamę. Płetwa ogonowa symetryczna, wcięta. Płetwa grzbietowa trójkątna. Wszystkie płetwy przejrzyste. Płeć trudna do określenia- dojrzałe samice są zazwyczaj grubsze od samców.

Jest spokojną, nieagresywną rybą, która z powodzeniem może być trzymana w akwarium towarzyskim, choć nie zaleca się trzymania jej z dużymi i agresywnymi gatunkami. Najlepiej czuje się w grupie około 10 przedstawicieli własnego gatunku, najlepiej z przewaga samic- osobniki trzymane pojedynczo często stają się nieśmiałe i płochliwe. Czasem zdarzają się zachowania terytorialne w grupie, jednak kończą się na zaczepkach i poszturchiwaniach. Aktywne w ciągu dnia, dużo pływają po całym akwarium.

Ryba ta wymaga dużego, a przede wszystkim długiego zbiornika z pozostawioną przestrzenią do pływania. Może być trzymana w akwarium zimnowodnym, o ile temperatura nie spada w nim poniżej 15°C. Jeśli jest trzymana w akwarium ciepłowodnym, należy uważać, żeby temperatura nie podniosła się powyżej 25°C. Dno najlepiej wysypać grubym żwirem lub wyłożyć kamieniami. Jako dekoracji można urzyć kawałków drewna, korzeni oraz kamieni. Można obsadzić akwarium roślinami, jednak delikatniejsze będą regularnie podgryzane. Oświetlenie powinno być intensywne. Konieczne  jest dobre natlenienie i wyraźny nurt wody. Jak większość ryb zamieszkujących wody płynące, źle znosi wszelkie zanieczyszczenia i wymaga nieskazitelnie czystej wody, dlatego wymagana jest wydajna filtracja i cotygodniowe podmiany 20-30% wody.

W naturalnym środowisku żywi się glonami, okrzemkami, fitoplanktonem i innymi mikroorganizmami. W akwarium chętnie przyjmuje pokarm suchy (najlepiej roślinny) oraz surowe i gotowane warzywa, takie jak szpinak, sałata, cukinia, łuskany groch lub owoce. Z upodobanie zjada również glony znajdujące się w akwarium. Należy unikać podawania produktów wysokobiałkowych, ponieważ mogą powodować nadmierne otłuszczenie, a także degradację narządów wewnętrznych ryby. Dorosłe osobniki wystarczy karmić raz dziennie, uważajac, żeby podawać tyle pokarmu ile ryby są w stanie zjeśc od razu.

Rozmnażanie:

W naturalnym środowisku ryby migrują na tarło w górę rzeki, gdzie wycierają się w grupach. Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w akwarium.

Galeria