Danio lamparci
01 Feb 2016, Geschrieben von Karpiowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Danio lamparci
Nazwa łacińska: Danio rerio var. frankei
Rząd: Karpiokształtne
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: Indie oraz półwysep Malajski
Wielkość: do 4,5 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 22-24°C
Parametry wody: pH 6,5-7,0 GH 5-16°dGH
Pokarm: żywy, suchy, mrożone
Charakterystyka:
Danio lamparci – pochodzenie tej ciekawej ryby nie jest do końca znane. Prawdopodobnie jest on krzyżówką ryb swojej rodziny. W warunkach akwarystycznych osiąga 4,5 cm długości. Jego wygląd charakteryzuje się oliwkowo brunatnym grzbietem, ciało ma srebrzysto złote boki o brunatnym odcieniu. Ciemnym, nieregularnym plamkom zawdzięcza swój lamparci „przydomek”. Płetwy ryby są bezbarwne i wyróżnia się zarówno odmianę zwykłą jak i weloniastą. Samca od samicy wyróżnia smuklejszy kształt, brak zaokrąglenia w części brzusznej.
Ryby należy hodować w stadach po minimum 5 sztuk. Ich usposobienie jest łagodne ale energiczne, Danio lamparci wykazuje przyjazne nastawienie do innych ryb i może być z powodzeniem hodowany w akwarium wielogatunkowym. Należy jednak pamiętać dobierając ryby do akwarium aby pozostali mieszkańcy mieli spokojne usposobienie i nie podgryzali płetw tej ryby.
Ze względu na ruchliwość tego gatunku i energiczny sposób pływania, akwarium powinno być spore, min. 100 cm długości. Przestrzeń hodowlaną należy wyposażyć w rośliny, pozostawiające jednak wolną przestrzeń do pływania. Mile widziane są naturalne ozdoby akwariowe w postaci korzeni, kokosów czy kamieni oraz roślinność pływająca. Woda może być zarówno twarda jak i miękka (6,5 – 7,0 pH), warto jednak zwrócić uwagę na jej odczyn, który powinien być obojętny. Temperatura wody może wahać się między 22 a 24 °C.
Danio lamparci odżywia się pokarmem suchym, a także rozwielitkami, oczlikami, rurecznikami
i wazonkowcami. Można również podawać parzone płatki owsiane. Nie sprawia żadnych kłopotów w tym zakresie akwaryście.
Rozmnażanie:
Przestrzeń tarliskowa powinna być niewielka. Danio lamparci preferuje rozmnażać się na płyciznach, więc optymalna głębokość poziomu wody wynosi ok. 7 cm. Po umieszczeniu pary osobników w osobnym środowisku, do tarła powinno dojść w czasie nieprzekraczającym 24 godzin. Zapewnienie dostępu do światła słonecznego pozwoli przybliżyć naturalne warunki. Najlepiej jest użyć rusztu ikrowego lub drobnolistnych roślin na dnie akwarium, by oddzielić ikrę od dorosłych osobników, które należy odłowić najszybciej po tarle. Gdy narybek zacznie pływać, można podawać mu roztarte suche pokarmy jak
i pierwotniaki oraz wrotki.
Bardzo fajny gatunek, wprowadzający sporo ruchu w akwarium. Ponad 1,5 roku temu zakupiłem 9 sztuk – odmiana zielona weloniasta. Co do podgryzania płetw, to niestety ale potrafią podgryzać innym danio lamparcim. Już przy zakupie zauważyłem, że większość ma poszarpane płetwy ale myślałem, że to wina ciasnoty w akwarium w sklepie. Niestety problem nie ustąpił. Tylko 1 lub 2 dominujące osobniki mają łatwe płetwy reszta co jakiś czas ma poszarpane lub przycięte. Przypuszczam, że w wyniku hodowli mogą się trafiać osobniki lub całe grupy, które mają taką tendencję. Wycierają się u mnie rano, najczęściej po podmianie wody, wśród roślinności.
PS. Gratuluję bardzo fajnej strony, jestem jej dużym fanem.
Bardzo dziekuję Panie Robercie