Nazwa: Danio sondhii

Nazwa łacińska: Devario sondhii

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Myanmar

Wielkość: 6,5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 20-26°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 4-6°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony - pobierany z powierzchni wody

Charakterystyka:
Devario należy trzymać w grupie po kilka osobników min. 8-10 sztuk. Nadaje się do akwarium ogólnego z innymi małymi, łagodnymi rybami. Gatunek ten ma brunatno-szare, bocznie spłaszczone ciało z ciemniejszym grzbietem. Dolna część ciała jest jaśniejsza a od połowy przechodzi w pomarańczowo-czerwony. Płetwy są przezroczyste. Samce są smuklejsze od samic a w okresie tarła nieco barwniejsze.

Zbiornik dla Danio sondhii powinien przypominać wartko płynący strumień z dnem wyłożonym piaskiem i otoczakami. Jako dekorację można użyć pędów bambusa wbijając go w podłoże. Można wykorzystać też korzenie, kawałki drewna a na dnie ułożyć warstwę z liści. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Najlepsze rośliny dla tych ryb to Microsorium, mchy i Anubiasy. Nurt wody w akwarium powinien być dość mocny i do tego celu często przydaje się mocny filtr wewnętrzny. W wodzie powinno znajdować się dużo garbników a samą wodę należy regularnie podmieniać – około 15%.

Devario można karmić dobrej jakości pokarmem suchym, drobno rozkruszonym w płatkach lub mikro granulami, jednak najlepiej było by podawać im pokarm żywy – oczliki lub solowce jak i mrożonki. Dietę należy możliwie często urozmaicać.

Rozmnażanie:
Należy przygotować 50 litrowe akwarium wyłożone mchem z wodą o temperaturze 26°C i dużą ilością garbników. W tak przygotowanym zbiorniku umieszczamy parę tarlaków. Po złożeniu ikry parkę odławiamy. Po ok. 24-36 godzinach wykluwają się młode a po 3-4 dniach zaczynają pływać szukając pokarmu. Na początku należy podawać im pierwotniaki a później świeżo wyklute larwy solowca.

Galeria