Nazwa: Kardynałek chiński

Nazwa łacińska: Tanichthys albonubes

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Chiny i Wietnam

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 50 l

Temperatura wody: 16-21°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5, GH 8-16 °dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) jak wskazuje nazwa tego gatunku, pochodzi z Chin. W swoim naturalnym środowisku zamieszkuje strumienie i górskie jeziora. Te małe ryby dorastają do 4 cm długości. Charakteryzuje je efektowne ubarwienie. Wzdłuż ich tułowia biegnie złotawy, lśniący pas obrzeżony niebieską linią, który kończy się przy płetwie ogonowej, gdzie przybiera czerwoną barwę. Płetwy mają kolor zmienny. Ich ubarwienie w dużej mierze zależy od pochodzenia. Ryby spotykane w okolicach Kantonu mają białe zakończenia płetw, natomiast te z okolic Hongkongu- czerwone. Grzbiet jest zielonkawy i połyskujący a brzuch biały. Występują też odmiany hodowlane: złota, albinos i intensywnie czerwona oraz odmiana z wydłużonymi, weloniastymi płetwami. Samce są zazwyczaj smuklejsze i intensywniej wybarwione od samic. Ryby najlepiej jest trzymać w stadach. Czują się wówczas lepiej i wykazują naturalne zachowania.

Na ogół są to spokojne i aktywne ryby. Przebywają w górnych i środkowych partiach wody. Są bardzo ruchliwe i potrzebują sporo przestrzeni do pływania. Kardynałek chiński jest podatny na choroby oraz zmiany genetyczne. Kardynałki należy trzymać w akwarium o wielkości minimum 50 l. Sceneria zbiornika powinna składać się z bogatej roślinności. Rośliny najlepiej posadzić kępami z tyłu i po bokach akwarium a środek zostawić wolny lub posadzić niskie roślinki tak żeby ryby miały sporo miejsca do pływania. Dodatkowym atutem będą dekoracje z rozrośniętych korzeni i konarów, suchych liści oraz kamieni. Ryby przepadają za zakamarkami i kryjówkami. Zaleca się, by podłoże środowiska przyjmowało ciemne barwy. Warto zapewnić rybom odpowiednią, wydajną filtrację. Zbiornik powinien być mocno oświetlony. Osobniki przepadają za niższymi temperaturami wody, od 16 do 22 °C. Jest to szczególnie istotne, gdyż wyższe temperatury znacznie skracają długość ich życia. Zbiornik nie powinien być mniejszy niż 60 cm długości. Osobniki można trzymać w akwariach wielogatunkowych z rybami o podobnych rozmiarach i spokojnym usposobieniu. Dobrze będą się czuły w towarzystwie np. Brzanki różowej, Brzanki zielonej czy Danio pręgowanego.

Kardynałek preferuje pobierać pokarm z powierzchni wody. Ryby należy karmić suchymi płatkami lub drobnym granulatem. Od czasu do czasu można podawać im startą na pył dafnie. Można im podawać też mrożony plankton, wodzienia, larwy komara, muszki owocowe a także żywe oczliki i rozwielitki. Zjadają też glony które pojawiają się w akwarium.

Rozmnażanie:
Gatunek dość łatwy do rozmnożenia- potomstwo można otrzymać już z osobników kilkumiesięcznych.
W dobrze utrzymanych akwariach do rozmnożenia dochodzi bez ingerencji akwarysty. Można jednak przygotować zacienione akwarium o mniejszych rozmiarach. Należy wyposażyć zbiornik w ruszt ikrowy bądź drobnolistne rośliny, gęsto obsadzone na dnie. Dobrym rozwiązaniem będą również mchy. Ryby należy obficie karmić, a następnie wybrać najbardziej zaokrąglone samice i przenieść do środowiska tarliskowego. To samo należy zrobić z samcami, zachowując proporcję płci 1:1. Samica rozrzuca ikrę, a po ok. 3-4 dniach dochodzi do wylęgu. Tarlaki należy odłowić, gdyż mogą one zjadać jaja. Po kolejnych kilku dniach narybek zaczyna samodzielnie się poruszać. Z chęcią zjada mikro pokarmy.

Ciekawostki:
Kardynałek chiński bywa czasem mylony z Kardynałkiem wietnamskim, który jest mniejszy i ma czerwono- brązowy tułów.

Galeria