Nazwa: Karp bezłuski, Karp „Golec”

Nazwa łacińska: Cyprinus carpio

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Sztucznie wyhodowana odmiana, nie wystepuje w naturze

Wielkość: Do 1 m

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: Oczko wodne, staw

Temperatura wody: 16-25 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-8,0

Pokarm: Niemal każdy dostepny dla ryb oczkowych

Charakterystyka:

Karp bezłuski to obecnie najchętniej hodowana i kupowana w celach spożywczych odmiana karpia w Polsce.

Posiada silnie wygrzbiecone , spłaszczone bocznie ciało o stosunkowo  niewielkiej głowie.  Cechą charakterystyczną jest niemal zupełny brak łusek. Pojedyncze ,duże łuski znajdują się jedynie przy grzbiecie, kilka przy ogonie i czasem pojedyncze łuski u nasady płetw brzusznych. Brak łusek  rekompensowany jest grubszą niż u innych odmian karpia skórą oraz większym gromadzeniem zapasów tłuszczu. Ubarwienie oliwkowe,  na grzbiecie ciemniejsze , po bokach wyraźnie widoczne ciemniejsze linie boczne. Brzuch jasny- biały lub żółtawy. Płetwa grzbietowa długa i ciemna, płetwa ogonowa  lekko wcięta, również ciemna, czasem czerwonawa na końcu. Głowa w kolorze grzbietu, wyposażona w otwór gębowy końcowy z wysuwaną górną szczęką i mięsistymi wargami. Nad górna wargą z każdej strony znajdują się dwie pary wąsików.

Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samice są nieco okrąglejsze  w partiach brzusznych i mniej wygrzbiecone od samców. Maja również mniej wydatne płetwy piersiowe.

Karp bezłuski “Golec”, jak wszystkie karpie, wymaga bardzo dużo przestrzeni i źle znosi niedobory tlenu. Z tego powodu nie poleca się trzymania tej ryby w akwarium. Może być hodowany w oczku wodnym  lub stawie razem z innymi dużymi i spokojnymi rybami. Najlepiej czuje się w grupie 4-5 przedstawicieli własnego gatunku. Chociaż jest rybą spokojną i roślinożerną- nie zaleca się trzymania karpia z małymi rybkami, które mogą zostać przez niego przypadkowo połknięte. Poza przestrzenią nie ma specjalnie wygórowanych wymagań i dobrze adaptuje się w różnych warunkach, choć najlepiej czuje się w stojącej lub lekko płynącej wodzie z dużą ilością osadu dennego.

Przez większość dnia ukrywa się z dolnych partiach zbiornika wybierając najbardziej zacienione miejsca. Największą aktywność wykazuje o zmierzchu i o świcie. Jest dość płochliwa rybą i zazwyczaj „niewidoczną”, choć zdarzają się przypadki „oswojonych” karpi, które podpływają do brzegu na widok właściciela i pozwalają się karmić z ręki. Właściciele ozdobnych oczek często narzekają na fakt, że ryby te bardzo brudzą wodę i niszczą rośliny.

Karpie można karmić gotowymi mieszankami dla karpi, kukurydzą  albo pszenicą. W stawie lub oczku same zadbają o urozmaicenie diety, wyjadając drobne organizmy z dna  zbiornika i podskubując rośliny. Żyją do 20 lat.

Rozmnażanie:

Nie rozmnaża się w akwarium ani oczku wodnym, a jedynie w specjalnych hodowlach.

Galeria