Nazwa: Opsariichthys pachycephalus - brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Opsariichthys pachycephalus

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: do 16 cm

Usposobienie: Średnio agresywna

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 20-25°C

Parametry wody: miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,5

Pokarm: mięsny żywy i mrożony

Charakterystyka:
Mało znany gatunek ryby z rodziny karpiowatych, dopiero w 2009 roku opisany przez Chena i Wu. Zamieszkuje rzeki i strumienie na terenie Tajwanu. Posiada smukłe wrzecionowate ciało, bocznie spłaszczone. Dorasta do 16 cm, choć częściej odławiano osobniki znacznie mniejsze (do 10 cm).Ma bardzo wyraziste srebrne łuski, mieniące się odcieniami błękitu. W poprzek ciała zauważalne matowe, nieco jaśniejsze pręgi. Brzuch nieznacznie jaśniejszy od grzbietu. Płetwy niemal przejrzyste, z wyjątkiem płetw piersiowych, które, podobnie jak dolna część pokryw skrzelowych przyjmują odcień pomarańczowy. Płetw odbytowa z wydłużonymi promieniami. Płeć bardzo trudna do rozpoznania. Podobnie jak u innych gatunków, przypuszcza się, że samice mają gładkie ciała pozbawione matowych pasków, jednak może to nie być regułą. Jest żywą i ruchliwą rybą. Najlepiej trzymać je pojedynczo lub w małej grupie. Mogą polować na małe ryby, krewetki lub ślimaki, a także wyjadać ikrę lub narybek innych gatunków. Dużo i bardzo szybko pływa po całym zbiorniku.

Wymaga dużego akwarium z przestrzenią do pływania. Lubi jasne oświetlenie oraz przejrzystą, krystalicznie czystą wodę. Zalecana jest też duża ilość roślin. Jako podłoża najlepiej użyć ciemnego piasku, który podkreśli piękno tych ryb. Wymagają wody miękkiej do średnio twardej o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie. Konieczna jest dobra filtracja oraz częste podmiany. Toleruje temperaturę z zakresu 20-25°C. Mile widziany wyczuwalny nurt wody. Jako dekoracji można użyć korzeni, kamieni oraz kawałków drewna. Dla bezpieczeństwa ryb warto wyposażyć zbiornik w pokrywę.

Filtr kubełkowy
Reklama

Opsariichthys pachycephalus jest rybą mięsożerną. Najlepiej karmić ją żywymi lub mrożonymi larwami owadów, krewetkami, ślimakami oraz posiekanymi dżdżownicami. Sporadycznie może przyjmować także granulat, jednak nie powinien on stanowić podstawy diety. Pokarm pobiera głównie z powierzchni, sporadycznie również z toni i dna zbiornika.

Rozmnażanie:
Brak doniesień o udanym rozmnożeniu ryby w niewoli.

Galeria